بستن

تقلب؛ اخلاق در زندگی روزمره

38,000 تومان

دبورا ال. رود

ترجمه: مریم تقدیسی

نوع بشر در ابداع انواع و اقسام تقلب حقیقتاً خلاق بوده است. تقلب از جمله رفتارهای بشری است که در گذر زمان در جوامع مختلف مشاهده و گزارش شده است. رواج تقلب در هر جامعه  با میزان همبستگی و اعتماد اجتماعی نسبت عکس دارد. شعار «همه تقلب می‌کنند» نه فقط بی‌توجهی به رواج یافتن تقلب را افزایش می‌دهد، بلکه به استمرار تقلب در جامعه کمک می‌کند.

دبورا ال. رود، پروفسور حقوق دانشگاه استنفورد، در این کتاب به نمونه‌های واقعی، ملموس و مشهور تقلب در جامعۀ آمریکا پرداخته است و کوشیده ضمن تحلیل علل و عوامل وقوع تقلب در عرصه‌هایی چون ورزش، نظام آموزشی و پژوهشی، نظام مالیاتی، نظام بانکی و ازدواج، راهکارهای عملی برای جلوگیری از تکرار تقلب به دست دهد و دیدگاه‌هایی را که به ارتکاب تقلب یا بی‌اعتنایی به رواج آن منجر می‌شوند تصحیح کند. مراجعه به نظرسنجی‌های معتبر و آمارهای موثق از نقاط قوت کتاب حاضر است.

بستن

تاریخ فلسفه در اسلام (۲جلدی)

180,000 تومان
م. م. شریف

این مجموعه که ترجمه فارسی آن در چهار مجلد منتشر شده مرکب است از 83 فصل به قلم بیش از 50 تن از دانشمندان مؤسسه فرهنگ اسلامی در لاهور که زیر نظر استاد میان محمد شریف به انگلیسی تدوین شده است.

در این کتاب تاریخ فلسفه اسلامی از آغاز تا زمان حاضر در کشورهای اسلامی شرح داده شده است.

مجلد نخست ترجمه فارسی شامل 29 مقاله است درباره موضوعات زیر: فلسفه های هندی در هند پیش از اسلام، اندیشه های چینی و ایرانی و یونانی و اسکندری و سریانی و نیز تفکر عرب پیش از اسلام، تعالیم فلسفی و اخلاقی قرآن، معتزله، مذهب اشعری، طحاویه، ماتریدیه، ظاهریه، نخستین صوفیان، فارابی، ابن باجه، ابن طفیل، خواجه نصیرالدین طوسی.

مجلد دوم شامل 20 مقاله است درباره غزالی و مابعدالطبیعه، تصوف و اخلاق در نزد غزالی، تفکر سیاسی در صدر اسلام از دیدگاه مذهب تسنن، ابوحنیفه و ابویوسف، نظریه سیاسی شیعه، سقوط خلافت عباسی، جلال الدین دوانی، ابن خلدون، ملامحسن فیض کاشانی، و صدرالدین شیرازی (ملاصدرا).

مجلد سوم به موضوعاتی چون تاریخ ادبیات و هنر و علوم اجتماعی و علوم طبیعی اختصاص دارد؛ اشکال شعر و نثر در ادبیات عرب، ادبیات فارسی، ادبیات ترکی، تاریخ نگاری، فیزیک و باقی علوم و بالاخره تأثیر تفکر اسلامی در غرب ازجمله موضوعات این مجلد است.

جلد چهارم و پایانی این مجموعه به تأثیر متقابل فلسفه اسلام و فلسفه غربی در یکدیگر و نهضتهای فکری در عالم اسلام در عصر جدید اختصاص دارد. در ترجمه مقالات این مجموعه گروهی از مترجمان و استادان صاحب نام و آشنا با دقایق فلسفه علوم اسلامی شرکت داشته اند.

فتح الله مجتبایی، کامران فانی، محسن جهانگیری، علی اصغر حلبی، بهاالدین خرمشاهی، علی محمد حق شناس، نصرالله پورجوادی، مرتضی اسعدی، عباس زریاب خویی، اسماعیل سعادت، حسن انوشه، احمد آرام، آزرمیدخت مشایخ فریدنی، حکیم الدین قریشی، علی محمد کاردان، حسن مرندی، محسن شهیدی ... از مترجمان مقالات این مجموعه اند.

بستن

اخلاق ناصری

120,000 تومان
خواجه نصیرالدین طوسی به تصحیح: مجتبی مینوی و علیرضا حیدری

اخلاق ناصِری یکی از مهم‌ترین رساله‌های حکمت عملی در دوره اسلامی است که خواجه نصیر طوسی در سال ۶۳۳ هجری قمری نوشتن آن را به پایان رساند. همچنین این کتاب از مشهورترین نوشته‌های خواجه نصیر، یکی از دو کتاب نوشته شده بنا به خواست حاکم شیعه (به همراه اخلاق جلالی) در باب حکمت عملی و نخستین اثر فارسی زبان مهم در باب مذکور است که مطالب آن مبتنی بر تلفیق دیدگاه فلسفی و علمی یونان و دیدگاه اسلامی درباره انسان، خانواده و جامعه است. اخلاق ناصری در باب اخلاق فردی، تدبیر منزل (رفتار در محیط خانه و اداره زندگی) و سیاست مدن (به تعبیر امروزی علوم سیاسی) نگاشته شده‌است. باب اول آن، خلاصه‌ای از رساله عربی تهذیب‌الاخلاق یا الطّهارة اثر ابن مسکویه است.

بستن

هرمنوتیک (درآمدی بسیار کوتاه)

25,000 تومان
ینس زیمرمن ترجمه: ابراهیم فتوت

هرمنوتیک شاخه ای از علم است که به بررسی تاویل میپردازد؛ کنشی طبیعی که در ذات زندگی روزمره بشر ریشه دوانده، ما مدام درگیر رمزگشایی مفاهیم هستیم؛ یافتن ردپای معنا در مقالات روزنامه ها، کتاب ها، اسناد حقوقی، نایافته های کتب مقدس، سخنرانی های سیاسی، ایمیل ها و حتی صحبت های سر میز شام، اما علم چطور میان این مفاهیم خریده است؟ فرایند تاویل شامل چیست؟ و چطور دراین جهان معنایی بیابیم که ما را به درکی از جایگاهمان در هستی برساند؟ در این اثر، نگارنده در ابتدا گریزی به تاریخچه این دانش زده و سپس به تبیین مفاهیم بنیادین و چگونگی اعمال آن بر دیگر علوم چون به الهیات، ادبیات، حقوق و علوم تجربی پرداخته است. در این اثر همچنین اهمیت تاریخی و ضرورت جهان شمول تاویل در زندگی اجتماعی و سیاسی به تفصیل به تصویرکشیده شده است.

بستن

ذهن درستکار

59,000 تومان
جاناتان هایت ترجمه: امین یزدانی و هادی بهمنی

چرا تا این حد برایمان سخت است که با یکدیگر کنار بیاییم؟ همه ما مدتی است که در این وضعیت گیر افتاده‌ایم. خب حداقل بیایید تمام تلاشمان را بکنیم تا بفهمیم چرا این‌قدر راحت به گروه‌هایی متخاصم تقسیم می‌شویم که هریک به حقانیت و درستکاری خود یقین دارند.

امیدوارم روش جدیدی برای فکر‌کردن درباره دو موضوع بسیار مهم، آزاردهنده و تفرقه‌انگیز در زندگی انسان، یعنی سیاست و مذهب، به شما عرضه کنم. در کتاب‌های آداب معاشرت، به ما گفته می‌شود نباید درباره این موضوعات بحث کرد؛ ولی من می‌گویم این کار را انجام دهید. سیاست و مذهبْ تجلی روان‌شناسی اخلاق‌اند و فهم آن‌ها به نزدیک‌شدن افراد به یکدیگر کمک می‌کند. هدف من در این کتاب این است که مقداری از تندی، خشم و تفرقه‌انگیزی این موضوعات را بیرون بکشم و به‌جای آن‌ها حیرت، شگفتی و کنجکاوی قرار دهم.

هدف اصلی این کتاب این است که ضمن انتقال بخشی از یافته‌ها و نظریه‌های روان‌شناسی اخلاق، این امکان را به ما بدهد که عقاید اخلاقی متقابل و متفاوت را راحت‌تر بشنویم و درک کنیم. خصوصاً در فضای به شدت دوقطبی و جناح‌بندی‌شده‌ی امروز که ‌هر تفکر سیاسی و دینی همیشه خود را حق می‌داند و دیگری را باطل، این کتاب می‌تواند کمک کند تا چند صدایی و گفتگو راحت‌تر شود و بحث‌های پرتنش و اغلب بی‌فایده‌ جای خود را به درک متقابل و گفتگوی سازنده دهد.

جاناتان هایت، نویسنده‌ی این کتاب، یکی از شناخته‌شده‌ترین روان‌شناسان اخلاق به حساب می‌آید و در حال حاضر استاد دانشگاه نیویورک است. او در این کتاب سه حرف اصلی مطرح می‌کند که یادآوری هر کدام از این سه نکته به هنگام کشاکش‌های اخلاقی سودمند خواهد بود.

بستن

چرخه زندگی زنانه

58,000 تومان
جوآن بریسنکو ترجمه: قیطاس مردانی راد

جوآن بوریسنکو، پژوهشگر دانش آموختهٔ هاروارد و معلم معنوی با استفاده از تازه‌ترین پژوهش‌های پزشکی و بخش‌کردن گسترۀ زندگی زنانه بر عدد رمزآلود هفت سال، پرده از آن دسته نیروهای زیستی برمی‌دارد که موجب تحولات جسمی و روحی و معنوی زنان می‌شوند. وی به زنان کمک می‌کند موهبت زن بودن را بهتر بشناسند و بتوانند سلامت و شادکامی‌شان را افزایش دهند.

بستن

نیچه؛ فیلسوف، روان شناس و دجال

110,000 تومان
والتر کوفمان ترجمه: فریدالدین رادمهر

«این کتاب بر تمامی آثاری که در نقد و تفسیر نیچه نوشته شده است، تفوق و ارجحیت دارد» سخنی است که توماس مان در وصف کتاب حاضر، اثر والتر کوفمان نوشت. کوفمان سه نقاب بر چهره‌ی نیچه می‌بیند: فیلسوف، روان‌شناس و دجال.  آنان که از روی بغض بر نیچه خشم گرفتند و ملحدش خواندند، آنان که از روی حُب اما از ظن خود یار او شدند و حرف خود را بر زبان نیچه گذاشتند، آنان که آثارش را نخوانده به تفسیر افکارش کوشیدند و عاقبت، آنان که او را دیوانه انگاشتند، در دایره‌ی سخن و نقد والتر کوفمان قرار می‌گیرند و او منصفانه و محققانه نظرات هر یک را به ترازوی داوری می‌کشد. کوفمان، خواننده‌ی کتاب خویش را دعوت می‌کند که نیچه را باید در نوشته‌هایش، در تمامی نوشته‌هایش، خواند و دید. از نظر او کتاب‌های نیچه از همان نخستین اثر تا آخرین آن‌ها، در هماهنگی و استحکام کامل قرار دارد. از نظر او، نیچه ادیب‌ترین فیلسوف جهان معاصر است.»

بستن

همه چیز باطل است (جستاری اندر امیدواری)

36,000 تومان
مارک منسون ترجمه: پیام یزدانی

طبق اساطیر یونان باستان، یکی بود یکی نبود، روی زمین غیر از نرینه جماعت هیچ کس نبود. مردها صبح تا شب می خوردند و می نوشیدند و نه از ابهام و عدم قطعیت و خشم و حسرت خبری بود نه از شور و شیدایی و شیفتگی. بعد خدایان دیدند چنین اوضاع و احوالی بفهمی نفهمی حوصله سر بر شده، و تصمیم گرفتند زن را خلق کنند. همه شان هر چه توانایی و کلک در چنته داشتند نثار کردند، و خانم پاندورا آفریده شد. خدایان وقتی می خواستند پاندورا را بفرستند زمین، جعبه ای دادند دستش و تأکید کردند که این جعبه به هیچ وجه نباید باز شود. و خب، طبعاً یکی برداشت جعبه را باز کرد و هرچه شر و بدی در جهان است ریخت بیرون: مرگ، بیماری، نفرت، حسادت، و تویییتر. خلاصه، دیگر به نظر می رسید که باطل اباطیل، همه چیز باطل است و جهان تباه اندر تباه شده. تا اینکه، کاشف به عمل آمد کف جعبه چیزی درخشان و زیبا به جا مانده: امید. از افسانه ی جعبه ی پاندورا تفسیرهای زیادی شده. پذیرفته شده ترین شان این است که خدایان ما را با این مصیبت ها مجازات کردند، و در عین حال پادزهرش را هم در اختیارمان گذاشتند: امید. اما تفسیر دیگری هم از این افسانه می شود کرد: اگر فرض کنیم امید همین طوری فقط توی آن جعبه جا مانده و چیزی نیست جز نوع دیگری از شر، آن وقت چی؟ چون همین امید که به زندگی ما معنا می بخشد در عین حال ما را به بندگی، و تاب آوردن بندگی، می کشاند. همین امید که موجب کارهای «قهرمانانه» می شود منشأ جنگ ها، کشتارها، و ستگری هاست. همین امید که دل آدم ها را به یکدیگر نزدیک می کند پدیدآورنده ی دوگانه ی «ما-خیر» دربرابر «آن ها- شر» است. نیست؟ این کتاب تلاشی است برای درک اینکه زندگی بدون امید چگونه خواهد بود. چگونه می توان از این دور باطل امیدواری و ناامیدی رَست، فراسوی امید و ناامیدی زیست، و اخلاقی زیست، و شورمندانه زیست. به آن بدی ها هم که خیال می کنی نیست. راستش، احتمالاً خیلی هم بهتر است از اینکه عمری بیهوده صرف کنیم اندر امیدواری.

بستن

فن سماع طبیعی، آسمان و جهان، کون و فساد از کتاب شفا

165,000 تومان
ابوعلی سینا ترجمه: محمدعلی فروغی

فن سماع طبیعی از کتاب شفا، ترجمه فارسی چهار مقاله از بخش طبیعیات کتاب شفای ابن سیناست که بزرگترین کتاب حکمت نظری است. فن سماع طبیعی در صدر کلیات طبیعیات قرار دارد.

مقاله 1: در اسباب و مبادی طبیعیات و آن مشتمل است بر 15 فصل مقاله 2: در حرکت و آن چه با اوست شامل 13 فصل مقاله 3: در اموری که عارض طبیعیات است از جهت آنکه دارای کمّ می باشند که 14فصل را دربر دارد مقاله 4: در عوارض این امور طبیعی و مناسبات بعضی با بعضی و اموری که به مناسبات آنها تعلق می گیرد که دارای 15 فصل است

بستن

برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

49,000 تومان
رایدر کارول ترجمه: زهرا نجاری

بولت ژورنال یک روش برنامه ریزی کاغذی و دستی همراه با انعطاف و هماهنگی زیاد با شرایط دلخواه ماست که میتواند شامل لیست کارها و دفتر خاطرات و ثبت لحظات باشد. از مزایای استفاده از این روش تغییر آن بنا به سلیقه کاربر آن می باشد که بتواند بنا به سلیقه و میل شخصی تمام کارها و لحظات را به صورتی مرتب کند که با راندمان بالا انجام شوند.

بستن

قدرت امید

43,000 تومان
جوانا میسی و کریس جانستون ترجمه: بابک کابری

آینده پیش‌رو برای خیلی از ما مبهم و چه بسا تیره و تار باشد. شرایط اقلیمی و سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌ها، افزایش جمعیت و بسیاری مسائل دیگر روند افولی را در جهان نشان می‌دهد که در نهایت سبب ایجاد بی‌اعتمادی عمومی نسبت به آینده شده است.

مواجهه با نابسامانی‌ها و قرار گرفتن در جریان اخبار حوادث وحشتناکی که در دنیا اتفاق می‌افتند، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و ما شاید از اینکه به هر حال می‌توانیم کاری در این باره انجام دهیم شگفت‌زده شویم.

نویسندگان «قدرت امید» در این کتاب کوشیده‌اند تا شما قادر شوید هنگام بحران واکنشی خلاقانه داشته باشید. هنگام مواجهه با نابسامانی‌های که گریبانگیر ماست، می‌توان دریافت که ادامه وضع موجود ممکن نیست. در چنین شرایط نامتعارفی آنچه به ما کمک می‌کند که از پسِ آن برآییم، درک اصالت انسانی، در چیزی فراگیرتر و جامع‌تر از خود انسان است.

رسیدن به «امید» یک نقطه شروع دارد. این کتاب درباره همین نقطه شروع است. از واقعیت‌ها فرار نمی‌کند و یک‌یک آنها را برمی‌شمارد اما هدفش از بیان واقعیت‌ها، شروع مبارزه با مشکلات است نه نومید شدن و افسرده شدن.

بستن

اثر مرکب (چگونه لاک پشت ها از خرگوش ها پیشی می گیرند)

35,000 تومان
درن هاردی ترجمه: پوریا امامی

دارن هاردی نویسنده آمریکایی و سخنران، مشاور و ناشر سابق مجله موفقیت است. هاردی نویسنده نسخه‌های پر فروش نیویورک تایمز است.

بستن

حکمت متعالیه در اسفار عقلی اربعه (۴جلدی)

790,000 تومان
صدرالمتالهین شیرازی ملاصدرا ترجمه: محمد خواجوی

اسفار اربعه یا سفرهای چهارگانه با نام کامل الحکمه المتعالیه فی اسفار اربعه العقلیه از معروف ترین آثار ملاصدرای شیرازی است که شامل آخرین نظرات فلسفی و عرفانی اوست و در چهار فصل تنظیم شده. بنا بر آثار و تعلیمات عارفان پیش از او و بنا بر آنچه خود نویسنده در مقدمه کتاب می‌گوید هر فصل نام یکی از «مراحل عملی» یا در اصطلاح «مسافرت» های معنوی عرفا برای «رسیدن به خدا» است. نام و موضوع فلسفی این چهار فصل چنین است:

1.مسافرت از مردم تا خدا (سفر من الخلق الی الحق) در امور عامه وجود 2.مسافرت با خدا درباره‌ی خدا (سفر بالحق فی الحق) در جواهر و اعراض 3.مسافرت از خدا تا مردم با خدا (سفر من الحق الی الخلق بالحق) در خداشناسی و صفات خدا 4.مسافرت درمیان مردم با خدا (سفر فی الخلق بالحق) در نفس و معاد

بستن

سرمایه عاطفی

59,000 تومان
محمت سمیح سویلمز ترجمه: شادی تیموری
بستن

کوه دوم (در جست و جوی یک زندگی اخلاقی)

48,000 تومان
دیوید بروکس ترجمه: امید کریم پور

گاهي افرادي را مي‌بينيم كه سرشار از احساس خوشي هستند، آدم‌هايي كه انگار نوري درخشان از درونشان بر ديگران مي‌تابد. آن‌ها مهربان، آرام، از لذت‌هاي كوچك سرمست و از خوشي‌هاي بزرگ سپاس‌گزار هستند. وقتي با چنين افرادي ملاقات مي‌كنيد، خيلي زود در‌مي‌يابيد كه خوشي فقط يك احساس نيست بلكه مي‌تواند يك چشم‌انداز باشد. نوعي خوشي دائمي وجود دارد كه باعث مي‌شود افرادي كه مدام مشغول به خودشان نبوده و در عوض ذهن خود را رها كرده‌اند، به نوعي از شعف برسند. در اين كتاب من از دو كوه سخن گفته‌ام كه اين تلاشي است براي تببين روايت تضاد بين دو جهان‌بيني اخلاقي متفاوت. كوه اول يك جهان‌بيني فردگرايانه است كه خواسته‌هاي نفس را در مركز قرار مي‌دهد. كوه دوم همان چيزي است كه شما ممكن است آن را جهان‌بيني رابطه‌گرايانه بدانيد و رابطه، تعهد و خواسته‌هاي قلب و روح را در مركز قرار مي‌دهد. استدلال اصلي من اين است كه ما در رواج جهان‌بيني فردگرايانه زياده‌روي كرده‌ايم. ما با نگاه به خودمان به‌عنوان ماهيتي خودمختار، جامعه را تكه تكه كرده‌ايم و خود را در معرض بروز شكاف و قبيله‌گرايي قرار داده‌ايم و به جايي رسيده‌ايم كه جايگاه فردي و خودبسندگي را تقديس مي‌كنيم و آن‌چه را كه در قلب و روح هر انسان از همه چيز زيباتر است، مي‌پوشانيم. ديويد بروكس نويسنده، منتقد و تحليل‌گر تحسين­‌شده‌اي است كه عموماً به خاطر سابقۀ طولاني­‌اش در قلم زدن براي نيويورك­‌تايمز، وال­ استريت ژورنال، واشنگتن تايمز و نيوزويك و نيز مواضع راست ميانه‌­اش شهرت دارد. در كتاب كوه دوم، بروكس در ادامه رويكردي كه در كتاب پيشين خود (جادۀ شخصيت) در پيش گرفته است، تلاش دارد تا در دنياي سرشار از دعوت به فردگرايي و اهميت به فضائل و دستاوردهاي شخصي، صدايي متفاوت ارائه بدهد و در جست‌وجوي يك زندگي اخلاقي جمعي باشد.

بستن

برگ ریزان؛ کلام آخر درباره زندگی، عشق، جنگ و خدا

39,000 تومان
ویل دورانت ترجمه: پویان رجایی

در این کتاب می خواهم به برخی پرسش های مهم، جوابی ساده، منصفانه و عاری از کمال گرایی بدهم.

ویل دورانت
بستن

فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت های حساس

42,000 تومان

جولز اونز

ترجمه: فاطمه حسینی سارانی

نیگل واربورتون و جولز اِوَنز دربارۀ امکان استفادۀ درمانی از فلسفه گفت‌و‌گو کرده‌اند. از نظر واربورتون فلسفه اندیشیدن دربارۀ حقیقت است و هیچ تضمینی نیست که کشفِ حقیقت، برای ما به‌لحاظ روانی مفید باشد. اما اونز فلسفه را نوعی عمل‌گرایی می‌داند و معتقد است می‌توانیم با ترکیب فلسفه‌های باستانی با روانشناسی تجربی به مردم کمک کنیم تا رنج‌هایشان را تسکین دهند.

ایان — نیگل واربورتن: اخیراً علاقۀ زیادی به فلسفۀ رواقی به وجود آمده است، به‌خصوص به جنبۀ درمانیِ آن. من به این مسئله مشکوکم؛ زیرا از نظر من فلسفه اولاً تلاش برای فهم است و به‌معنای دقیق کلمه، تلاشی پژوهشی است. هیچ تضمینی نیست که کشفِ اینکه چیزها چگونه‌اند، برای ما به‌لحاظ روانی مفید باشد. در واقع ممکن است کارها را بسیار خراب‌تر کند. آنطور که فردریش نیچه اشاره کرده است، ممکن است حتی مواجهۀ رودررو با حقایق عمیق‌ترِ واقعیت ممکن نباشد. چنین چیزی ممکن است زندگی بشری را تحمل‌ناپذیر سازد. شما چه فکر می‌کنید؟

جولز اِوَنز: من به‌شخصه معتقد نیستم که همۀ فلسفه، درمان است؛ بلکه یونانیان باستان و رومی‌ها و همین‌طور بسیاری از فیلسوفان هندی مسئله را اینطور می‌دیدند. آن‌ها روش‌های عملی بسیاری پایه گذاشتند که مدعی بودند می‌تواند به تسکین درد کمک کند. این بخشی از نوعی «فلسفۀ زندگی» فراگیر بوده است. این روش‌ها فقط مثبت فکرکردن نبوده است؛ بلکه آن‌ها معتقد بودند ما باید جهان را آنگونه که هست، ببینیم و با تمام بی‌ثباتی‌ها و ناملایماتش آن را بپذیریم. روان‌شناسان تجربی برخی از این فنون را آزمایش و بازکشف کرده‌اند که این روش‌ها واقعاً رنج هیجانی را به‌کلی تغییر می‌دهد. من می‌خواهم تا جایی که ممکن است دربارۀ این مسئله آگاهی رسانی کنم؛ زیرا فلسفۀ باستانی واقعاً می‌تواند به مردم کمک کند تا رنج‌هایشان را تسکین دهند. این به نفع فلسفه هم خواهد بود، زیرا همان‌طور که می‌دانید امروز بسیار به آن حمله می‌شود و تحت فشار است. فکر نمی‌کنید هر چه بیشتر این مسئله را توضیح دهیم، وضعیتِ فلسفه و ربط آن به زندگیِ روزمره بهبود خواهد یافت؟

حال، آیا من فکر می‌کنم سعادت ارزش بالاتری از حقیقت دارد؟ نه. من هیچ وقت به چیزی که فکر می‌کنم غلط است به خاطر اینکه مرا خوشحال می‌کند چنگ نمی‌اندازم – حداقل امیدوارم این کار را نکنم. فسلفه متضمن جست‌وجوی خستگی‌ناپذیر حقیقت است، یک ارزیابی پایان‌ناپذیر از فرضیاتمان. من از این جست‌وجو لذت می‌برم. به همین دلیل است که من در رواقی‌گری متوقف نمانده‌ام، بلکه هنوز به جست‌وجو ادامه می‌دهم زیرا گمان نمی‌کنم که رواقی‌گری همۀ حقیقت را دربارۀ واقعیت بیان می‌کند. اما چیزی که به من انگیزه می‌دهد که به جست‌وجو ادامه دهم نوعی ایمان افلاطونی به این است که حقیقت خوب است، و اینکه برای من خوب است. اگر فکر می‌کنید که مقصد، ارزشِ رسیدن ندارد، چرا باید به خود زحمتِ جست‌وجو بدهید؟

بستن

تهافت التهافت (در جواب تهافت الفلاسفه غزالی)

95,000 تومان
ابولولید محمدبن رشد اندلسی ترجمه و توضیح: دکتر علی اصغر حلبی

محمد بن احمد بن رشد اندلسی (به عربی: أبو الولید محمد بن أحمد بن رشد) یا ابن رشد (زادهٔ ۱۱۲۶ در قرطبه(کوردوبای کنونی)، اندلس (اسپانیا) - درگذشتهٔ ۱۰ دسامبر۱۱۹۸ در مراکش، مراکش) همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار عربی اندلسی بود. در اکثر زبان‌های غربی او را با نام «اورئوس» (Averroes) می‌شناسند که به نوعی همان تلفّظ «ابن رشد» است.

تهافت التهافت در ردّ تهافة الفلاسفه غزالی. کلمه تهافت به معنای نقض استدلال و ارائه ناپیوستگی یا تناقض اجزاء دلیل بکار می‌رود. هدف ابن رشد از نگارش این کتاب ردّ مجادلات غزالی است. وی در کتاب تهافت التهافت به غزالی و ابن سینا ایراد می‌گیرد که فلسفه ارسطو را ناقص فهمیده‌اند. این کتاب در اصل به زبان عربی است و به زبانهای لاتین، فارسی، عبری و انگلیسی ترجمه شده‌است. این کتاب را حسن فتحی و علی اصغر حلبی به فارسی ترجمه کرده‌اند.