Search
Generic filters
Exact matches only
بستن

ذهن ارتجاعی (محافظه کاری از ادموند برک تا سارا پیلن )

50,000 تومان
کوری رابین ترجمه: اکبر معصوم بیگی

ذهن ارتجاعی کاوشی دقیق، نوآورانه و جذاب است در مفهومی که گاه ­به­ گاه هنگام در گرفتن وخیم ­ترین بحران­ها با قوّت هر چه بیشتر سربرمی ­آورد: مفهوم محافظه­ کاری. کوری رابین، نویسنده­ ی ذهن ارتجاعی، نشان می­دهد که محافظه­ کاری در هسته ­ی اصلی خود واکنشی تند و کوبنده است در برابر چالش­های دموکراتیک و ترقی ­خواهانه، در برابر به خطرافتادن سلسله مراتب ­های ثروت و قدرت و منزلت اجتماعی؛ محافظه­ کاری، در اصل، واکنش جهان کهنِ امتیازها و مالکیت­ ها و برتری­ های طبقاتی، جنسی، قومی و نژادی است در برابر جهانِ نوینِ برابری ­خواهی و گسترش بی­ حد ­و مرز سازوکارها و نهادهای دموکراتیک، حتی به بهای بر هم خوردن بنیادی وضع موجود امور. دامنه­ ی پژوهش کوری رابین از مفهوم محافظه ­کاری گستره­ ای فراخ دامن از شخصیت­ ها و جنبش­ ها را دربرمی ­گیرد: از ادموند برک و تامس هابز تا اِیَن رند و سارا پیلین و بسیاری از مشاهیر و نظریه­ پردازان نومحافظه ­کار دوسه دهه ­ی اخیر، و این همه به زبانی روشن، ساده و همه فهم.

بستن

سرمایه و ساختار آن

43,000 تومان
مترجم: محمد جوادی - اميررضا عبدلی نويسنده: لودويگ لاخمان
بستن

توهم دانش

50,000 تومان
مترجم: مصطفي خدادادي - عليرضا محمدي سپه‌وند نويسنده: استيون اسلومن - فيليپ فرن‌باخ
بستن

مرزهای ایران و شوروی

185,000 تومان
تألیف امان الله جهانبانی جلد نرم بسیارکمیاب مصور به همراه چند نقشه و گراور چاپخانه مجلس ۱۳۳۶چاپ ۱۶۱ص
بستن

ملّت، دولت و حکومت قانون: جستار در بیان نصّ و سنّت

75,500 تومان
جواد طباطبایی

سید جواد طباطبایی (زادهٔ ۲۳ آذر ۱۳۲۴) استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی در زمینهٔ فلسفه و تاریخ و سیاست است. او عضو سابق هیئت علمی و معاون پژوهشی دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. وی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ مشغول تدریس در مؤسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» بوده‌است. طباطبایی در حال حاضر مدیر گروه فلسفهٔ مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است.

بستن
بستن

فراسوی ترس و طمع؛ درک مالی رفتاری و روان ‌شناسی سرمایه‌ گذاری

80,000 تومان
هرش شفرین ترجمه: مهدی ملک پور

«فراسوی ترس و طمع» نخستین کتاب جامع درباره مالی رفتاری است که تاثیر اعمال ناخودآگاه و کنش ‌های هیجانی را بر تصمیم‌گیری ‌های اقتصادی بررسی می‌ کند. در این کتاب، تاثیر انگیزش‌ های روانی بر کنش‌ های اقتصادی بررسی و نشان داده شده است که پاره‌ای توهم ‌های ادراکی مانند اعتماد ‌به ‌نفس بیش ‌از ‌حد، کسانی را به سودای «غلبه بر بازار» گرفتار می‌ کند و تمنای ثروتمند ‌شدن از طریق سیطره بر کارکردهای بازار، آنان را به ورطه‌ هولناک خطای محاسبه می ‌کشاند.

بستن

مقدمات جامعه شناسی

56,000 تومان
آنتونی گیدنز فیلیپ ساتن ترجمه: هوشنگ نایبی

انسان در دنیای امروز احساس آزادی می‌کند و احساس هیجان و سردرگمی و حتی تناقضی تمام‌عیار. دوستی‌ها و ارتباط‌ها به یمن نوآوری‌های بی‌شمار در رسانه‌های جدید و اینترنت و دنیای آنلاین نسبت به گذشته از بسیاری جهات ساده‌تر شده است ولی، درعین حال، جرائم خشونت‌آمیز و تروریسم و جنگ و نابرابری اجتماعی دیرپا را شاهدیم. تکنولوژی با سرعت فزاینده‌ای پیش می‌رود و فرصت‌ها و امکانات جدیدی پدید می‌آورد، اما از سوی دیگر، نگرانی نسبت به اثر ویرانگر حیات مدرن بر محیط طبیعی و گرم‌شدن زمین و فرسایش محیط‌زیست هم دامن می‌گسترد. زندگی اکثر مردم کشورهای نسبتاً ثروتمند از لحاظ مادی بهتر از گذشته است ولی در نقاط دیگر جهان میلیون‌ها انسان در فقر به سر می‌برند و کودکان از گرسنگی و فقدان آب سالم و امکانات اولیه‌ی زندگی جان می‌سپارند. جامعه‌شناسی مطالعه‌ی علمی حیات انسان و گروه‌های اجتماعی و کل جوامع و تلاشی است برای درک و شناخت این تحولات و واکنش انسان به این تحولات. جامعه‌شناسی به ما نشان می‌دهد این دنیا چگونه پا گرفته و چرا اوضاع زندگی ما از زندگی نیاکان و گذشتگان‌مان سخت متفاوت است. جامعه‌شناسی علمی است که نقشی بنیادی در حیات فکری مدرن دارد و به ما کمک می‌کند دنیا را به دنیای بهتری تبدیل کنیم. مقدمات جامعه‌شناسی شامل ۹ فصل از کتاب جامعه‌شناسی گیدنز (ویراست هفتم) برای درس «مبانی جامعه‌شناسی» در دوره‌ی کارشناسی عموم رشته‌های دانشگاهی است.

بستن

اصلاحات و تجربه دموکراسی در دانشگاه

50,000 تومان

رویدادهای سیاسی دانشگاه در عصر اصلاحات، به روایت مصطفی معین و گروه همکاران

به اهتمام پدرام الوندی

اصلاحات و تجربه‌ی دموکراسی در دانشگاه تلاشی است در سنت تاریخ شفاهی برای روایتِ گفت‌وگومحورِ فصلِ مهمی از تحولات آموزش عالی در ایران. تمرکز روایت‌ها در این کتاب بر رویدادهای سیاسی‌ای است که دانشگاه در سال‌های دوره‌ی اصلاحات با آن‌ها مواجه شد. راویان تاریخ سیاسی دانشگاه این بار از درون دستگاه سیاست‌گذاری و مدیریت آموزش عالی آمده‌اند و درباره‌ی نقاط عطف آن سال‌ها سخن می‌گویند؛ درباره‌ی رویدادهایی نام‌آشنا که قبلاً درباره‌ی آن‌ها خوانده‌ایم و، با این حال، این روایات درخصوص آن‌ها کمتر شنیده شده و دارای ابعادی تازه و نکاتی نسبتاً ناگفته است. به همین دلیل است که خواننده در این کتاب با تجربه‌ای یگانه روبه‌رو می‌شود: تجربه‌ی دموکراسی در دانشگاه؛ تجربه‌ای کوتاه و اثرگذار که بسیاری از رویدادهای بعدی در نسبت با آن تعریف شدند و پیش رفتند.

بستن

قدرت آزادی؛ نیروی راستین لیبرالیسم

56,000 تومان
پل استار ترجمه: فریدون مجلسی

لیبرالیسم همیشه قماری بوده است بر سر آزادی و بحث علنی، محصول اشتیاقی برای پرواندن تردید در بارة همه چیز به طور خاص، اعتقادی به انتقاد و رقابت شدید، و اعتمادی کلی به نتیجة آن. تاریخ اخیر قطعاً آن اعتماد را آزموده است، اما لیبرالیسم از زمان‌هایی تیره‌تر از این‌ها نیز جان به در برده است، و به نظر من، باز هم بخت با قماری است که لیبرالیسم ما را به آن فرامی‌خواند. تضارب آزادانة افکار متعارض، روش‌های شکاکیت سازمان‌یافته و سامانة رقابت سیاسی دموکراتیک و اقتصادی منابع غنیِ آگاهی، فراوانی و توانمندی بشر است. این‌ها اجزای داستان قدرت آزادی هستند. لیبرالیسم فقط در طلب حقوقی نیست که محدودیت‌هایی برای دولت وضع کند. حقوق قطعاً بر انطباق مسئولیت‌های فردی و اجتماعی دلالت دارد، و به ‌طوری که در این متن می‌کوشم نشان دهم، لیبرالیسم به همان اندازه که روشی برای آفرینش قدرت است، همان اندازه روشی است برای محدود کردن آن. این درسی است که بلافاصله از انقلاب‌های بزرگ و کلاسیک لیبرال (1688 در انگلستان، 1776 در آمریکا) و همچنین از انقلاب‌های لیبرال متأخر (1989 در اروپای شرقی)‌گرفته شده است.

بستن

جان استیوارت میل

32,000 تومان
ویلیام تاماس ترجمه: خشایار دیهیمی

یگانه مقصودی که برای آن افراد بشر حق دارند به صورت فردی یا جمعی در آزادی عمل هر یک از افراد مداخله کنند صیانت ذات است... یگانه مقصودی که اِعمال قدرت بر هر یک از اعضای جامعه‌ای متمدن را، حتی بر خلاف ارادهٔ او، موجه می‌سازد پیشگیری از صدمه رسیدن به دیگران است. خیر خود شخص، چه خیر جسمانی و چه خیر اخلاقی‌اش، دلیل کافی برای این کار به‌دست نمی‌دهد...یگانه بخشی از رفتار فرد که وی در قبال آن مسئول جامعه است بخشی است که به دیگران ارتباط دارد. در بخشی که صرفاً به خود او مربوط است، استقلال او، از منظر حق، مطلق است. فرد فرمانفرمای خویش است، فرمانفرمای جسم و جان خویش.

-جان استیوارت میل، رسالهٔ آزادی
بستن

اندیشه سیاسی؛ سویه پنهان اندیشه شیعی

68,000 تومان
مهدی موحدی نیا

درآمدی بر فراز و فرود کلام سیاسی شیعه؛ از تکوین تا علامه حلی

بستن

آثار بزرگ سیاسی

110,000 تومان
ژان ژاک شوالیه و ایو گوشه ترجمه: لی لا سازگار

ژان ژاک شوالیه، استاد مسلم اندیشه‌های سیاسی، در این کتاب، که محل برخورد دو رشتۀ اندیشه‌های سیاسی و تاریخ سیاسی است، بررسی درخشانی از ۱۶ اثر بزرگ سیاسی چهار سدۀ گذشته به‌دست می‌دهد و به توصیف و توجیه و ستایش یا انتقاد از دولت و سازمان جامعه و بیش از همه ساز و کار قدرت در این آثار می‌پردازد و کیفیت و وزن هر یک از این آثار سیاسی برگزیده را به خواننده بازمی‌نماید.

در این کتاب، که در فاصلۀ سال‌های ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۴ به هشت زبان ترجمه شد و تا کنون بیش از ۲۵۰ بار به چاپ رسیده است، نویسنده با تأکید بر حال و هوا و دورۀ تاریخی هر اثر، به کمک نقل‌قول‌های طولانی، به شکلی جذاب آن را به خواننده معرفی می‌کند و درون‌مایۀ هر اثر را به او نشان می‌دهد. او آثاری را برگزیده است که در دورۀ مورد نظر طنینی خاص داشته‌ و بر اذهان اثر گذاشته‌اند و پاسخگوی دل‌مشغولی‌ها و اشتیاق‌ها یا امید‌های آن دوران بوده‌اند.

ایو گوشه، شاگرد شوالیه هم با نیت به‌روز کردن این کتاب و با پیروی از سبک استاد خود، سه فصل به این کتاب افزوده است که نظرات سه اندیشمند سیاسی و پرآوازۀ معاصر (هایک و رالز و هابرماس) را در بر می‌گیرد.

بستن

انقلاب آفریقا

120,000 تومان
فرانتس فانون ترجمه: محمدامین کاردان

انتقاد فانون از نژاد پرستی و استعمارگری بر مشاهدات دست اول وی به عنوان روانپزشک در میان الجزایری ها و فضای سیاسی جنبش های ضد استعماری دوران پس از جنگ جهانی دوم نشات می گرفت. وی چندین مرحله را در فرایند انسانیت زدایی از مردمان استعمار زده شناسایی کرد: کودک انگاری، تحقیر، بی اعتمادی، استهزاء، محروم سازی، نادیده گرفتن، وجه المصالحه ساختن و خشونت.

با این حال، تمام عیارترین شکل سرکوب از منظر فانون عبارت است از وادار ساختن سرشت بشری به پذیرش شئی شدگی خویش. در برابر چنین روندهایی بود که فانون در بیمارستان روانی بلیدا، از ایده اجتماع درمانی دفاع کرد.از این رهگذر گفتمان فانون نه تنها انقلابی بلکه کاملانوین نیز بود. ‏

برخلاف بسیاری از روشنفکران فرانسوی زمان خویش -لوی استراوس، آلتوسر و فراتر از همه سارتر- دیدگاه و برنامه فانون برای استعمار زدایی بر آن چیزی که وی آن را ناآرامی کامل می نامید مبتنی بود. گرچه اندیشمندان مارکسیسم غربی، دلایل زیادی برای تخطئه روشنگری اقامه کرده اند، ولی فانون پیامدهای گفتمان استعماری علیه خصایص بنیادین و هژمونیک فرهنگ غربی را مورد کاربست قرار داد.

تاکید دیالکتیکی بر اشکال اجتماعی، اقتصادی و روان شناختی از خود بیگانگی، بنا بر اصول نابرابری های نژادی و فرهنگی نمایانده می شد. در واقع مستحکم ترین مواضع سیاسی فانون در دو جهت بسط می یافتند: ملی گرایی و انقلاب. در هر حال گزینش فکری فانون بر اصول سوسیالیستی مبتنی بود. از منظر فانون، پایان سرکوب استعماری به معنای انهدام سیستم استعماری و سپس تاسیس یک موجودیت ملی بود؛ و در این رهگذر خشونت از طرف استعمار زده علیه استعمارگر مثبت تلقی می شد. فانون خشونت را همزاد ایده هویت ملی می دانست و از این رهگذر، تنها منازعه و پیروزی نهایی می توانست موجبات ابداع ارزش های جدید را فراهم سازد.

بستن

تکنوکراسی و سیاست گذاری اقتصادی در ایران

38,000 تومان
به روایت رضا نیازمند علی اصغر سعیدی

واژه تکنوکراسی ابتدا برای نشان دادن کاربرد روش های علمی برای حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی به جای روش های سنتی حل و فصل امور استفاده شد و از کلمات یونانی به معنی قدرت مهارت در حکومت گرفته شده است. تکنوکرات ها افرادی هستند آموزش دیده و ماهر که در مناصب و شغل های خود مشکلات اجتماعی و اقتصادی مهم را قابل حل میدانند و اغلب برای این مشکلات راه حل هایی ارائه می دهند که بر محور علم و خرد استوار است. از نظر آنها شناخت تدبیر و خرد، محور حل مشکلات است و بیشتر در جایی حاضر میشوند کار کنند که مجموعه ای که به آنها مربوط است بر همین محور کار کند و منطق علمی آنها را بپذیرد. اینها معمولا از بورکرات ها خود را متمایز می کنند و نیز از دموکرات ها، که تلاش می کنند آن گونه به مشکلات پاسخ دهند که مردم بپسندند.

بستن

شاه در شطرنج رندان

95,000 تومان
سعید حجاریان

سعید حجاریان مقالات خود در باب مسائل دموکراسی و توسعه در ایران را با تشویق و ترغیب مصطفی ملکیان در یک کتاب تدوین کرده است.

کتاب هشت فصل دارد. هر فصل شامل چند مقاله است. اصلاح طلبی و مشروطه طلبی، جامعه شناسی سیاسی، در باب دولت، در باب دموکراسی، توسعه، تاملات سیاسی،صلح طلبی و تحلیل افراد عناوین این هشت فصل از کتاب هستند. از شما دعوت می کنیم نگاهی داشته باشید به فهرست کتاب. عنوان های هر کدام از شصت و دو مقاله این کتاب می تواند خواننده دغدغه مند مسائل روز را ترغیب کند که کتاب را به دست بگیرد و مطالعه کند.

بستن

تیتو

120,000 تومان
فیلیس اوتی ترجمه: خسرو زندیفر

یوسیپ بروز تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی و رهبر اتحادیه کمونیست‌های یوگسلاوی بود. او دولتی که خود پس از جنگ جهانی دوم تأسیس کرد را «کمونیست» می‌نامید، اما از شوروی مستقل بود. او سپس از رهبران «جنبش غیر متعهدها» گشت. او که از کُروات‌ها بود در سالهای جنگ جهانی دوم رهبری نبردهای پارتیزانی با نیروهای آلمانی را برعهده داشت. اندکی پس از مرگ وی، یوگسلاوی دچار فروپاشی سیاسی شد

...در ۶ آوریل ۱۹۴۱ آلمان، ایتالیا و مجارستانی‌ها یک حمله را علیه یوگسلاوی تدارک دیدند. ابتدا آلمانی‌های نازی از سه جانب به پایتخت یوگسلاوی سابق بلگراد حمله کردند. در همان حال لوفت‌وافه (هواپیمایی آلمان) بلگراد و دیگر شهرهای بزرگ یوگسلاوی را بمباران کرد.

براثر این حمله همه جانبه، نظام سلطنتی یوگسلاوی به یکباره فرو ریخت و متعاقباً" در هفدهم آوریل شاه پیتر دوم و دیگر اعضای خانواده سلطنتی از یوگسلاوی گریختند. الباقی افراد باقی‌مانده نظامی یوگسلاوی فرستاده‌های آلمان را در بلگراد ملاقات کردند و با سرعت پیشنهاد عدم مقاومت نظامی را پذیرفتند. صلح موقت در آن شرایط بسیار سخت بود و متحدین سعی در تجزیه یوگسلاوی کردند.

بستن

اندیشه سیاسی کارل پوپر

45,000 تومان
جرمی شی یرمر ترجمه: عزت الله فولادوند
بستن

برجِ فرازان (سیمای جهان پیش از جنگ جهانی اول، ۱۸۹۰ – ۱۹۱۴)

130,000 تومان
باربارا تاکمن ترجمه: عزت الله فولادوند

برج‌فرازان تلاشی است برای واکاوی اجتماعی ریشه‌های جنگ جهانی اول در قالب مرور زندگی و جست‌وجو در احوال جوامعی که درگیر این اتفاق بوده‌اند. کتاب در این ریشه‌یابی به جای تحقیق در ساختار دولت‌ها، به پژوهشی بنیادی در اوضاع اجتماعی مردمِ درگیر با جنگ می‌پردازد. تاکمن در بخش‌های مختلف برج‌فرازان وقایع کشورهای اروپایی و امریکا در سال‌های  ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۴ را از نظر می‌گذراند و با زبانی روایی، جزئیاتی خواندنی و بکر از چهره‌ی جهانِ پیش از جنگ جهانی اول ارائه می‌دهد و سعی می‌کند به این سؤال پاسخ دهد که چطور در سال‌های اوج‌گیری تمدنِ مدرن جنگی چون جنگ جهانی اول رخ داد.