بستن

مادۀ تاریک و انرژی تاریک

26,000 تومان
برایان کلگ ترجمه: علیرضا هاشمی

کتاب حاضر به نظریۀ مادۀ تاریک و انرژی تاریک می‌پردازد و سیل طرفداران خود را با ماهیت این دو پدیده آشنا می‌کند. شاید باورش سخت باشد، اما جهانی که می‌بینیم ــ تمام کهکشان‌ها، ستاره‌ها و سیارات ــ تنها پنج درصد از کل مادۀ موجود در عالم را تشکیل می‌دهد و نود و پنج درصد باقیمانده از دید ما پنهان است. چیزی عجیب، بسیار عظیم و پنهان در اعماق فضا وجود دارد که انسان تا کنون با هیچ نوع تلسکوپ یا دستگاه دیگری موفق به مشاهدۀ آن نشده است؛ این پدیدۀ مرموز و پنهان مادۀ تاریک نام گرفت که ماهیتش نیز درست مانند نامش رازآلود است. علم مدرن می‌داند که عالم درست مثل یک بادکنک، بزرگ‌وبزرگ‌تر می‌شود. انرژی مورد نیاز این انبساط باید بسیار عظیم باشد و بتواند مقدار بسیار زیادی از ماده را نسبت به مقدار قابل‌مشاهده پوشش دهد؛ این انرژی مرموز انرژی تاریک نام گرفت. برایان کلگ، نویسندۀ انگلیسی، در کتاب پیش‌ رو به بررسی مادۀ تاریک و انرژی تاریک می‌پردازد و تلاش می‌کند این معمای بغرنج علم در عصر مدرن را بررسی کند.

بستن

ماده تاریک و انرژی تاریک

18,000 تومان
برایان کلگ ترجمه: واروژان هارطون

ماده تاریک و انرژی تاریک: 95 درصد پنهان از گیتی

علی‌رغم آن‌که اصطلاحات ماده تاریک و انرژی تاریک مکرراً از زبان اهل فن کیهان‌شناسی شنیده می‌شود، ولی عموم مردم شناخت درستی از آن‌ها ندارند. نویسنده این کتاب توانسته است به‌خوبی این واژگان را برای افراد عادی تشریح کند. این کتاب درواقع به دو بخش تقسیم شده است. بخش نخست به ماده تاریک می‌پردازد و انواع ممکن آن‌را، از نوترینوها گرفته تا WIMPها و ماده تاریک اَبَرسیال، بررسی می‌کند. همچنین در این بخش به نظریه‌های گرانش اصلاح‌شده، که هیچ ذره دیگری را برای ماده تاریک پیش‌بینی نمی‌کنند و تنها اصلاحاتی وارد نظریه کنونی گرانـش (نسبیت عـام) می‌نمایند نیز پرداخته شده است. بخش دوم کتاب بر انرژی تاریک تمرکز دارد. با آن‌که شاید ماده تاریک و انرژی تاریک شبیه به یکدیگر به نظر برسند، ولی پدیده‌هایی کاملاً متفاوت هستند (هرچند که با گرانش ارتباط می‌یابند). از آنجایی که هنوز اطلاعات حتی کمتری راجع به انرژی تاریک داریم، نویسنده به ارائه فهرست کوتاهی از نظریه‌های موجود در این باب بسنده کرده است. این کتاب مختصر است. و این خوب است. زیرا نظریه‌های ارائه شده در این کتاب هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود قرار دارند و در نهایت شاید درستی یکی از آن‌ها ثابت شود.

بستن

بازیگران نمایش اورانیوم (گزارش دست اول چگونگی راه‌اندازی و اجرای کامل پروژه سری ساخت بمب اتمی در آمریکای جنگ جهانی دوم)

45,000 تومان

لئونا مارشال لیبی

ترجمه: حبیب الله فقیهی نژاد

کتاب حاضر گزارشی دست اول از نحوه‌ی شکل‌گیری پروژه‌ای است که آن نامه‌ی تاریخی اینشتین به روزولت، راه‌انداز طراحی و اجرای آن شد. پروژه‌ی سری «منهتن‌دیستریکت» با هدف ساختن بمب اتمی در آمریکای جنگ‌ جهانی دوم، پروژه‌ای که مجریان آن علاوه بر دست‌یابی به هدف اصلی خود، توانستند روش رام و مهارکردن آن نیروی عظیم نهفته در هسته‌ی اتم برای استفاده‌ی صلح‌آمیز از آن و پدیده‌های فیزیکی کاربرد‌دار بسیار دیگری را هم کشف کنند.

لئونا مارشال لیبی نویسنده‌ی کتاب که ترجمه‌ی فارسی حاضر از متن اصل انگلیسی آن است، در زمان نوشتن کتاب، استاد شیمی دانشگاه ایالتی یوتای آمریکا و در دوره‌ی چهارساله‌ی اجرای پروژه‌ی منهتن، دستیار انریکو فرمی فیزیک‌دان ایتالیایی تبار برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و مهارکننده‌ی انرژی هسته‌ای برای کاربردهای صلح‌آمیز آن بوده است.

بستن

فیزیک و فلسفه

95,000 تومان

برنارد دسپانیا

ترجمه: رسول رکنی زاده

بنیادهای مفهومی مکانیک کوانتومی هم برای فیزیک‌پیشگان که هر روز آن را به کار می‌برند غریب است، و هم فلسفه‌پیشگان اغلب از آن بی‌خبرند.

در این کتاب دسپانیا نشان می‌دهد که چگونه فیزیک کوانتومی ما را به تجدیدنظر در مفاهیمی مانند فضا، اشیای مادی، علیت و دیگر مفاهیمی که در فلسفۀ سنتی بدیهی انگاشته می‌شود، وامی‌دارد.

در این کتاب نویسنده، بدون بهره‌گیری از روابط پیچیدۀ ریاضی، مبانی فلسفی انقلاب کوانتومی در مفاهیم فیزیک کلاسیک را در دسترس اندیشه‌ورزان قرار می‌دهد.

دسپانیا گزارشی از اصول بنیادین فیزیک معاصر به‌ویژه مکانیک کوانتومی را همراه با استلزامات فلسفی آن ارائه می‌کند. مهم‌ترین مشخصۀ فیزیک کوانتومی از دیدگاه نویسنده «جدایی‌ناپذیری (درهم‌تنیدگی)» است، که مستلزم مرزبندی روشن میان تعاریف گوناگون از واقعیت و معرفت به آن است. از این رو با نظریه‌های گوناگون معرفت مانند کانتیسم، نئوکانتیسم، ماتریالیسم و مانند آن‌ها از منظر فلسفۀ کوانتومی مواجه می‌شود.

مهم‌ترین نتیجۀ این کتاب آن است که گرچه معرفت علمی هرگز نمی‌تواند واقعیت مستقل از ذهن (فی‌نفسه) را حقیقتاً توصیف کند، وجود این واقعیت غایی (واقعیت مستور) از لحاظ مفهومی ضروری است. با نظریۀ واقعیت مستور (در برابر واقعیت تجربی)، وی فضای فراخی برای دین، شعر و دیگر شیوه‌های بیان واقعیت می‌گشاید که نه‌تنها جذابند، بلکه در فهم مبانیِ نظری فیزیک نیز راهگشا هستند.

بستن

رویاهای انیشتن

19,000 تومان
آلن لایتمن ترجمه: مهتاب مظلومان

هر کدام از ما گمان می‌کنیم که در دنیایی زندگی می‌کنیم که بر آن تنها یک زمان حاکم است. ولی از یاد می‌بریم که در درون ما زمان‌های بی‌شماری جای دارند. در این کتاب هر کدام از این زمان‌ها به تنهایی دنیایی را به وجود می‌آورند و «آلن لایتمن» با بیانی ساده و لطیف واکنش‌های ساکنان شهر کوچکی را در سویس، در هر کدام از این دنیاها تشریح می‌کند. این دنیاها که غیرواقعی به نظر می‌آیند، هر کدام جزئی از زندگی درونی ما را تشکیل می‌دهند. زیرا هر کدام از ما روزی احساس کرده است که در دنیایی زندگی می‌کند که فقط بر روی یک گذشته و یک خاطره بنا شده است، یا حتی در دنیایی که زندانی نظم و ضبط ساعت است. آیا دلیل واکنش‌های خود یا اطرافیان‌مان را که گاه شگفت‌آور و تعجب‌برانگیز است نمی‌توان در تجزیه زمان یافت.

بستن

زبان طبیعت: چگونه حسابان اسرار جهان هستی را می‌گشاید

45,000 تومان

استیون استروگتس

ترجمه: جمیل آریایی

اینشتین می‌گوید طبیعت بدخواه نیست و اسرارش را صادقانه در برابر دیدگان ما گسترانیده است. لیکن این اسرار از ما پنهان می‌مانند چون ما زبان طبیعت را نمی‌دانیم و به قول ریچارد فاینمن روا هم نیست که از طبیعت بخواهیم به زبان ما حرف بزند چون ما انسان‌ها زبان واحدی نداریم. پدیده‌های گوناگون جهان هستی جملگی حاصل حرکت ذرات بنیادی سازنده‌ی آن و برهم‌کنش‌های میان آن‌هاست، چه در مقیاس بزرگ اجرام آسمانی و چه در مقیاس کوچک اتم‌ها. از این رو آنچه در طبیعت رخ می‌دهد ناشی از حرکت است و تغییر. پی بردن به اسرار طبیعت که همان اسرار حرکت و تغییر است، می‌طلبد که ما زبان طبیعت را بیاموزیم. زبان طبیعت، حسابان است.

این کتاب روایت داستان حسابان است از دنیای باستان تا به امروز، روایتی زیبا و بس دلنشین. راوی داستان، استیون اسگوراتس، استاد ریاضی دانشگاه کورنل آمریکا است. اسگوراتس در این کتاب زندگانی پرماجرا، پژوهش‌های هیجان‌انگیز، و تقابل میان اندیشه‌های دانشمندانی را شرح می‌کند که در طیّ قرون اصول حسابان را بنیاد نهادند، از زنون و ارشمیدس گرفته تا ابن هیثم و گالیله و دکارت و کپلر و نیوتون و دیگران. وی این کتاب را برای کسانی نوشته است که با ریاضیّات انس و الفتی ندارند و حاضر نیستند حسابان را از روی کتاب‌های قطور درسی حسابان دانشگاهی بیاموزند، لیکن می‌خواهند پدیده‌های دنیای اطراف‌شان را درک کنند.

تحسین‌هایی بر کتاب زبان طبیعت

«کتاب زبان طبیعت را که می‌خواندم، دانستم که چرا در حال حاضر باید استیون استروگتس را از بهترین ریاضیدانان و از بهترین نویسندگان ریاضی دنیا به شمار آورد.» ویلیام دونهام، نویسنده‌ی کتاب گالری حسابان

«آیا شما هم از کسانی هستید که همیشه گفته‌اید روزی حسابان یاد خواهید گرفت؟ خُب، آن روز فرا رسیده است و باید ممنون استیون استروگتس باشیم که کتابی چنین جامع و خواندنی درباره‌ی یکی از بزرگترین ایده‌های تولیدی نوع آدمی نوشته است.» جوردن النبرگ، نویسنده‌ی کتاب چگونه اشتباه نکنیم

«کتابی است باشکوه. استیون استروگتس توانسته از شگفتی‌های پنهان و سادگی سرورآمیز حسابان پرده بردارد. کتاب زبان طبیعت یکی از شاهکارهای «حسابان برای همه» است و برای آنان که احساس می‌کنند هیچ‌گاه نفهمیده‌اند حسابان درباره‌ی چیست، کتابی است خواندنی. من از خواند آن لذّت بردم.» هانا فری، نویسنده‌ی کتاب سلام دنیا

«اخطار: این کتاب خطرناک است. کاری می‌کند که به ریاضیّات عشق بورزید. خطر آن نیز هست که ریاضیدان شوید.» نسیم نیکلاس طالب، نویسنده‌ی کتاب قوی سیاه

«یکی از عالی‌ترین کتاب‌هایی که خوانده‌ام. اگر کنجکاو هستید که ریاضیّات درباره‌ی چیست و چه نقشی در جهان هستی دارد، این کتاب فوق‌العاده را بخواند. هر آموزگار، هر دانشجو، و هر شهروندی از عهده‌ی خواندن آن برمی‌آید.» جو بولر، نویسنده‌ی کتاب ذهنیّات ریاضیّاتی

«استیون استروگتس از ریاضیدانان و نویسندگان مطالب علمی تراز اوّل دنیاست. با نثری روان و دقیق، دانش ژرف حسابان‌اش را از صافی می‌گذراند و آن را به حماسه‌ای سرگرم‌کننده بدل می‌سازد و داستان شگفت‌انگیز کشفیّات ریاضی را روایت می‌کند که دنیا را دگرگون کرده‌اند و هم‌چنان خواهند کرد.» آلکس بلوس، نویسنده‌ی کتاب نگاهی به اقلیدس

بستن

بدن: راهنمای ساکنان

55,000 تومان
بیل برایسون ترجمه: دکتر قاسم کیانی مقدم

«کتابی باشکوه… بی‌تردید با خواندن این کتاب، از طراحی شگفت‌انگیز و حتی عجیب و غریب بدن خود حیرت خواهید کرد.» — واشینگتن پست

بیل برایسون، نویسنده‌ی کتاب پرفروش تاریخچه‌ی تقریباً همه چیز، در کتاب بدن: راهنمای ساکنان، شگفتی‌های بدن انسان را از سر تا پا بازگو می‌کند. با نگارشی جامع و نثری افسونگر، این کتاب نمونه‌ای از بهترین نوشته‌های برایسون است، کتابی که خواندن آن به همه‌ی کسانی که می‌خواهند درباره‌ی بدن خود بیشتر بدانند، توصیه می‌شود. بیل برایسون یک‌بار دیگر همچون هم‌سفری بی‌مانند ظاهر شده، و راهنمای ما در سیاحت بخش‌های مختلف بدن‌مان می‌شود — از کارکرد دستگاه‌های مختلف بدن گرفته تا چگونگی التیام پس از آسیب، و مواردی که اعضای مختلف (متأسفانه) درست کار نمی‌کند و نارسا می‌شود. کتاب بدن پر است از واقعیت‌های خارق‌العاده — از وقتی که شروع به خواندن این متن کنید، بدن‌تان یک میلیون گلبول قرمز خون ساخته است — و حکایت‌های جذاب به سبک و سیاق ویژه‌ی برایسون. این کتاب درکی عمیق‌تر از معجزه‌ی حیات و خصوصاً انسان به شما خواهد داد. همان‌گونه که بیل برایسون می‌نویسد: «ما عمرمان را در درون این توده‌ی گوشت گرم می‌گذرانیم، و با این حال، تقریباً هیچ‌گاه آن را جدی نمی‌گیریم.» کتاب بدن این بی‌تفاوتی را با مقدار زیادی اطلاعات و حقایق شگفت‌انگیز و بسیار خواندنی رفع خواهد کرد.

بستن

زندگی و جهان اینشتین

42,000 تومان
والتر ایساکسن ترجمه: دکتر علی بهفروز

زندگی مثل دوچرخه سواری است، برای اینکه تعادل خودت را حفظ کنی، باید به رفتن ادامه دهی.

سانتا باربارا، سال 1933
بستن

بازی با بینهایت

85,000 تومان
روزا پتر ترجمه: پرویز شهریاری

من ریاضیات را دوست دارم، نه تنها به این خاطر که پایه ی صنعت ما بر آن گذاشته شده است، بلکه به این خاطر که بسیار زیباست، به این خاطر که : اگر آدمی بخواهد، می تواند عشق به بازی را در آن بیابد، به این خاطر که در مضمون ریاضیات، چنان بازی های سحرگونه ای وجود دارد که آدمی می تواند به یاری آن ها حتی به "نامتناهی" دست یابد.

 ریاضیات، آگاهی های روشنی درباره ی بینهایت به ما می دهد و درباره چیزهایی صحبت می کند که به دشواری می توان به اندیشه آورد. ریاضیات، در عین حال به طور شگفت انگیزی انسانی است و کمتر از هر جای دیگری، ضرب المثل  "دو دو تا چهار تا" درباره ی آن صدق می کند.

ریاضیات همیشه و همه جا بلندگوی این شعار است که فعالیت و استعداد آدمی پایان ناپذیر است.

روزا پتر
بستن

ماشین ژن

34,000 تومان

وانکی راما کریشنان

ترجمه: قاسم کیانی مقدم

ونکی راماکریشنان مشترکاً جایزه‌ی نوبل شیمی سال 2009 را به خاطر نقش خود در حل کردن ساختار ریبوزوم دریافت کرد. او از دانشمندان ارشد آزمایشگاه زیست‌شناسی مولکولی MRC در کمبریج است. در سال 2015، او برای یک دوره‌ی پنج‌ساله به عنوان رئیس انجمن سلطنتی انتخاب شد.

ماشین ژن کتابی است مسحورکننده و آگاهی‌بخش که نکات زیادی را درباره‌ی دنیای علم، ماهیت کشفیات علمی، و یکی از عمیق‌ترین معماهای زیست‌شناسی قرن بیستم روشن می‌کند. در این کتاب، ونکی راماکریشنان، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی، ماجرای جذاب تلاش‌های خود برای کشف ساختمان مهم‌ترین مولکول حیات، یعنی ریبوزوم، را بازگو می‌کند.

اکثر افراد می‌دانند که DNA نقشه‌ی بدن موجودات زنده است. اما شاید نام ریبوزوم را نشنیده باشند. ریبوزوم یک ماشین مولکولی عظیم، متشکل از حدود یک میلیون اتم، است که کد ژنتیکی را به پروتئین‌ها که تشکیل دهنده‌ی بدن موجودات زنده هستند، تبدیل می‌کند. ماشین ژن شرح مستندی از تلاش مسابقه‌وار دانشمندان برای شناسایی ساختمان ریبوزوم است، کشفی بزرگ که نقش مهمی در شناخت ما از حیات داشت و به تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدیدی برای کنترل عفونت‌ها نیز یاری رساند.

بستن

ماشین های پیش بینی

32,000 تومان

آجای آگراول - جاشوا گانز - ایوی گلدفارب

ترجمه: قاسم کیانی مقدم

ماشین‌های پیش‌بینی درک شما از هوش مصنوعی را متحول خواهد کرد. این بهترین کتاب است در زمینه‌ی چیزی که احتمالا بهترین فناوری‌ای است که تاکنون ایجاد شده است.» – لارنس اچ. سامرز، استاد کرسی چارلز دبلیو. الیوت و رئیس سابق دانشگاه هاروارد؛ وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا؛ و اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی

«ماشین‌های پیش‌بینی کتابی است سنت‌شکن درباره‌ی چیزهایی که لازم است مدیران و متخصصان راهبردی درباره‌ی انقلاب هوش مصنوعی از آن آگاه باشند. این کتاب با اتخاذ دیدگاهی سهل‌الوصول و واقع‌‌نگرانه درباره‌ی فناوری، با استفاده از اصول اقتصاد و راهبرد، بیان می‌کند که هوش مصنوعی چگونه باعث تحول بنگاه‌ها، صنایع، و مدیریت خواهد شد.» – سوزان اثَی، استاد اقتصاد فناوری، دانشگاه استنفورد؛ مشاور سابق پژوهشی مایکروسافت در نیوانگلند

«کتاب ماشین‌های پیش‌بینی به موفقیتی درخور و بی‌نظیر دست یافته است. این کتاب به‌ گونه‌ای دقیق و خواندنی بیان می‌کند که هوش مصنوعی ما را به کجا می‌برد. این کتاب ضمن جدا کردن شایعات از واقعیت‌ها، بینش‌های تازه‌ای را به صورت پیوسته به ما عرضه می‌دارد. کتاب به زبانی بیان شده است که مدیران ارشد و سیاست‌گذاران به خوبی آن را درک کنند. هر مدیری باید این کتاب را بخواند.» – دومینیک بارتون، شریک مدیریت جهانی، شرکت مکینزی

«این کتاب فهمیدن هوش مصنوعی را آسان‌تر می‌کند، و آن را در حکم یک کالای جدید ارزان ، یعنی پیش بینی، می‌شمارد. این حرکتی است بسیار هوشمندانه. به نظر من، این کتاب فوق‌العاده مفید است.» – کوِین کلِی، سردبیر و بنیا نگذار وایرْد مؤلف آنچه فناوری می‌خواهد و گریزناپذیر

بستن

داستان خاستگاه انسان و جهان هستی (تاریخ بزرگ همه چیز)

37,000 تومان

دیوید کریستین

ترجمه: محمداسماعیل فلزی

دیوید کریستین در کتاب خاستگاه راهی را که عالم به گفته حافظ «از سرحد عدم تا به اقلیم وجود» پیموده با نگاهی دقیق و گذرا بررسی می‌کند و در پایان ضمن بر شمردن لغزش‌هـا و رویکردهای نارسای کنونی بشـر می‌کوشد تا راه رهایی و برون رفت از فاجعه جهانی آنتروپوسین یا دوره‌گذاری را که در آن هستیم نشان دهد. وی می گوید «اگر بتوانیم این دوره گذار را طی کنیم و به جهانی پایدار برسیم با نگاهی به گذشته خواهیم دید که انسان‌ها توانسته‌اند به شکل نوینی از پیچیدگی دست یابند که می‌توان آن را انقلاب انسانی نامید.» دیوید کریستین از پدر و مادری انگلیسی و آمریکایی در سال 1946 در بروکلین نیویورک به دنیا آمد. در آفریقا و انگلستان رشد و پرورش یافت. از آکسفورد انگلستان مدرک کارشناسی و از اونتاریوی کانادا کارشناسی ارشد و سرانجام از آکسفورد مدرک دکترای تاریخ گرفـت. در فاصلـه سال‌های 1975 الی 2000 در دانشگاه مک کواری سیدنی تدریس کرد. او پروژه «تاریخ بزرگ» را که نوعی جمع‌بندی و رویکرد چندجانبه علمی به کل تاریخ بشر است و به مطالعه تاریخ از مهبانگ تا امروز می پردازد با حمایت بیل گیتس راه اندازی کرد.

بستن

پارادوکس ها (نه معمای بزرگ فیزیک)

26,000 تومان

جیم الخلیلی

ترجمه: جمیل آریایی

چرا دونده‌ی اساطیری یونان باستان، آشیل، آنگاه که در آغاز مسابقه‌ی دو به لاک‌پشت تنبل اندک فرجه‌ای می‌دهد، نمی‌تواند بر لاک‌پشت پیروز شود؟ چرا آسمان شب، با آن همه ستاره، تاریک است؟ آیا شیطانک مکسول می‌تواند بر خلاف یکی از مهم‌ترین قوانین طبیعت، قانون دوّم ترمودینامیک، عمل کند تا ما بتوانیم ماشین دائم‌الحرکه‌ای بسازیم؟ آیا می‌توان نردبان بلندی را در انباری با طول کوتاه‌تر جا داد؟ چگونه است که یکی از دوقلوها، آنگاه که به کرات دیگر سفر می‌کند و برمی‌گردد، از دوقلوی جامانده‌اش بر روی زمین سال‌ها جوان‌تر است؟ آیا می‌توانید در زمان به گذشته سفر کنید و پدربزرگ‌تان را به قتل برسانید؟ آیا شیطانک لاپلاس، آن مغز متفکر همه‌فن‌حریف، می‌تواند آینده جهان را پیشگویی کند؟ چرا آنگاه که گربه‌ای را با کپسول سیانور در جعبه‌ای حبس می‌کنیم، تا وقتی که در جعبه را باز نکرده‌ایم، گربه هم مرده است و هم زنده؟ این بیگانگان کهکشان‌های دیگر کجاها هستند؟ چرا در اطراف‌مان آن‌ها را نمی‌بینیم؟ آیا ذرّات می‌توانند سریع‌تر از نور حرکت کنند؟ آیا ما از خود اختیار داریم؟ . . . نویسنده‌ی این کتاب جیم الخلیلی فیزیکدان کوانتومی، ایرانی عراقی بریتانیایی که استاد دانشگاه ساسکس انگلستان و مجری برنامه‌های علمی مستند تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی است، تاریخچه‌ی هر یک از پارادوکس‌های این کتاب را روایت می‌کند و آنگاه به زبانی بسیار شیوا و دلنشین فیزیک زیربنایی هر پارادوکس را توصیف و دست‌آخر آن را حل می‌کند.

بستن

میل به شگفتی؛ چگونه یک دانشمند ساخته می شود

53,000 تومان
ریچارد داوکینز ترجمه: اعظم خرام

کتاب میل به شگفتی: دانشمند می‌سازد یا اشتیاقی برای شگفتی: سازندهٔ یک دانشمند (به انگلیسی: An Appetite for Wonder: The Making of a Scientist) اولین جلد از خاطرات خودزندگی‌نامهٔ زیست شناس فرگشتی مشهور، ریچارد داوکینز است. این کتاب در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳ در ایالات متحدهٔ آمریکا و بریتانیا منتشر خواهد شد. جلد اول کتاب دوران کودکی ریچارد داوکینز تا سنی که او کتاب ژن خودخواه را نوشته بود پوشش می‌دهد. جلد دوم که قرار است در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر شود باقی عمر او را پوشش خواهد داد.

بستن

در پی فیثاغورث

85,000 تومان
نویسنده: شه پان النسکی مترجم: پرویز شهریاری

کتاب فوق در رابطه با سرگرمیهای ریاضیات و سرگرمیهای علمی می باشد که دارای دو فصل است و هر فصل شامل لطیفه های ریاضی – خاصیتهای جالب عددها و عملهای ریاضی – شکلهای جادویی – آوای دروغین – حدس بزنید – رازهایی از صفحه شطرنج و دومینو – بازیهای ریاضی، سرگرمیها، معماها، تردستیها – فیثاغورثیان – تقویم – عددهای غول و عددهای لی لی پود – خاصیتهای جالب عددها و عملهای ریاضی – ریاضیات در طبیعت جاندار – معماها و پیشگویی‌ها – هندسه صفحه تا شده، نوارها و کف پوشها – دستگاههای محاسبه – مسأله های کم و بیش تاریخی و بازیها، سرگرمیها و معماها می باشد.

بستن

آهنگ زمان

30,000 تومان
کارلو روولی ترجمه: محمدابراهیم محجوب

اين كتاب‌ها فلسفه را ساده نمي‌كنند بلكه از ابهت هراس‌آور فلسفه مي‌كاهند. خواننده ممكن است خواندن اين كتاب‌ها را به اميد يافتن پاسخ‌هاي روشن آغاز كند: پاسخي براي مسئله تنهايي‌اش، چرايي مرگ، منشا ملال و دل‌زدگي... اما انتظار اينكه كتابي با كسي در چند صفحه يا فلان تعداد نكته به ما بگويد چطور زندگي كنيم و چگونه خوشبخت شويم، در واقع يك جور انكار مسئوليت شخصي انسان است. پاسخي قطعي و ابدي كه مناسب حال همه كس باشد وجود ندارد. كتاب‌هايي كه چنين مدعاهايي دارند قطعا فريبكارند. كتاب‌هاي اين مجموعه نسخه نمي‌پيچند و سياهه‌اي از اعمال نيك و بد پيش روي شما نمي‌گذارند؛ بلكه مي‌خواهند به فهم بهتر زندگي و پرسش‌ها و تجربه‌هايمان كمك كنند؛ چراغي بيفروزند تا در اين اتاق تاريك زندگي و در لحظات دشوار، در كمان از پرسش‌هاي بي‌پايان انساني روشن‌تر شود، بدانيم فيلسوفان و حكيمان جهان به اين پرسش‌ها چطور فكر كرده‌اند: تا با فهم دقيق‌تر و ديدي بازتر بتوانيم در زندگي‌مان تصميم بگيريم، مسئوليت تصميم‌مان را شجاعانه بر عهده بگيريم و با عواقب تصميم‌هايمان آگاهانه روبرو شويم.

بستن

تولد دوباره زمان

49,000 تومان
پروفسور لی اسمولین ترجمه: سحر عرب زاده
بستن
بستن

لئوناردو داوینچی از آغاز تا پایان

28,000 تومان

ترجمه: ماجده مطلبی

لئوناردو داوینچی را بزرگ‌ترین نقاشان می‌دانند، بزرگ‌ترین مخترعان، بزرگ‌ترین پزشکان. سر هر علمی را که بگیری به او می‌رسد. او کسی بود که همعصران قرون وسطایی‌اش را از رخوت انزوا و کلیشه‌ها بیرون کشید و به سوی تفکرات مدرن رهنمون کرد. جهان در نور او رنسانس را تجربه کرد و به جایی بهتر بدل شد.

بستن

زندگی در مرگ

73,000 تومان

سو بِلَک

ترجمه: راضیه خشنود

ما از مرگ دوری می‌کنیم، نادیده‌اش می‌گیریم و از حرف زدن درباره‌اش پرهیز می‌کنیم. گویی اگر حرفش را بزنیم تشویقش کرده‌ایم. در هیئت دروگری شوم و منادی رداپوش به تصویرش می‌کشیم. ولی مرگ می‌تواند آرام و بخشنده نیز باشد و چه بخواهیم چه نخواهیم گریزناپذیر است، پس بهتر است بیشتر درکش کنیم. سو بِلَـک هر روز با مرگ روبه‌رو می‌شود. این استاد آناتومی و انسان‌شناسِ پزشکی‌قانونی، در آزمایشگاهش، در صحنه‌های جرم، قتل و قطع‌عضو و هنگام بررسی مرگ‌و‌میرهای جمعیِ ناشی از جنگ، حادثه یا بلایای طبیعی روی اجساد و بقایای فانی تمرکز می‌کند. او در این کتاب از چهره‌های بی‌شمار مرگ، که به‌خوبی می‌شناسد، پرده برمی‌دارد و توضیح می‌دهد که علم چه اندازه پیشرفت کرده و از کارش چه چیزهایی آموخته است. انتظار داریم کتابی با موضوع مرگ غم‌انگیز یا هولناک باشد، اما کتابِ زندگی در مرگ نه غم‌انگیز‌ست نه هولناک. روایت‌های این کتاب به‌اندازۀ بهترین رمان‌های جنایی جذابند، هم تراژدی هستند هم طنز. با ‌‌اینکه چیزهای زیادی در‌بارۀ مرگ هست که برای ما ناشناخته باقی خواهند ماند، سو بِلَـک به‌عنوان یک شاهد خبره‌، آگاه‌ترین، مطمئن‌ترین و قانع‌کننده‌ترین راهنما برای عبور از آخرین مرز زندگی‌ست.

سو بِلَـک یکی از کالبدشناسان و انسان‌شناسان قانونی پیشرو در جهان است. مهارت‌ او در حل بسیاری از پرونده‌های جناییِ مهم حیاتی بوده است. وی در سال 1999 انسان‌شناس‌ قانونی ارشد در پروژۀ تیم پزشکی قانونی بریتانیا برای تحقیقات جنایات جنگی در کوزوو بود. پس از سونامی سال 2004 از اولین دانشمندان پزشکیِ قانونی بود که برای کمک به تشخیص هویت اجساد به تایلند سفر کرد. او در سال 2016 موفق به دریافت نشان امپراتوری بریتانیا برای خدماتش در انسان‌شناسی قانونی شد.

بستن

برگزیده قانون در طب حکیم ابوعلی سینا

79,000 تومان
حکیم ابوعلی سینا گزینش و ترجمه: لطیف راشدی

حكيم و فيلسوف بزرگ ابوعلي سينا (پزشک، رياضي دان، منجم، فيزيك دان، شيمي دان، جغرافي دان،شاعر و…) در سال 359 هـ.ش در بخارا متولد و در سال 416 هـ.ش در همدان درگذشت. كتاب القانون في الطب يكي از بزرگترين آثار وي در زمينه پزشكي است كه در گذشته به عنوان تنها كتاب مرجع توسط دانش وران اين رشته، استفاده مي شده است. مترجم كوشيده است خلاصه اي مفيد از اين كتاب حجيم را به فارسي روان جهت استفاده ي عموم مردم ترجمه كند.

بستن

در جستجوی اسپینوزا: شادی٬ غم و مغز حساس

60,000 تومان
آنتونیو داماسیو ترجمه: تقی کیمیایی اسدی

آنتونیو داماسیو (پرتغالی: António Damásio) یک عصب‌شناس پرتغالی-آمریکایی است. او در حال حاضر استاد علوم عصب‌شناسی، روانشناسی و فلسفه در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و یک استاد قراردادی در مؤسسه Salk است. داماسیو ریاست مؤسسه مغز و خلاقیت را بر عهده دارد و چندین کتاب تألیف کرده‌است. جدیدترین آن‌ها؛ ساخت مغز آگاه (۲۰۱۰) بررسی رابطه بین مغز و آگاهی است. پژوهش‌های داماسیو در علوم اعصاب نشان داده‌است که احساسات نقش اساسی در شناخت اجتماعی و تصمیم‌گیری ایفا می‌کنند.

بستن

خطای دکارت : هیجان، استدلال و مغز انسان

60,000 تومان
آنتونیو داماسیو ترجمه: تقی کیمیایی اسدی

آنتونیو داماسیو (پرتغالی: António Damásio) یک عصب‌شناس پرتغالی-آمریکایی است. او در حال حاضر استاد علوم عصب‌شناسی، روانشناسی و فلسفه در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و یک استاد قراردادی در مؤسسه Salk است. داماسیو ریاست مؤسسه مغز و خلاقیت را بر عهده دارد و چندین کتاب تألیف کرده‌است. جدیدترین آن‌ها؛ ساخت مغز آگاه (۲۰۱۰) بررسی رابطه بین مغز و آگاهی است. پژوهش‌های داماسیو در علوم اعصاب نشان داده‌است که احساسات نقش اساسی در شناخت اجتماعی و تصمیم‌گیری ایفا می‌کنند.