بستن

درباره دین

۴۶,۰۰۰ تومان
فریدریش شلایرماخر مترجم: محمدابراهیم باسط

فریدریش شلایرماخر (۱۸۳۴-۱۷۶۸) در این کتاب می‌کوشد نشان دهد که دین قابل تحویل به متافیزیک یا اخلاق نیست؛ دین نه درباره‌ی موجود برین است، نه درباره‌ی خیر برین؛ دین نه به شناختن مربوط می‌شود، نه به عمل کردن. دین به احساس مربوط می‌شود، اما احساسی بسیار خاص که در اثر شهود بی‌واسطه‌ی امر بی‌کرانه ایجاد می‌شود. هر انسانی به سبب موقعیت یکتایی که در جهان و در نتیجه نسبت به امر بی‌کرانه دارد، احساس متفاوتی نیز بر اثر این شهود در او ایجاد می‌شود و به این ترتیب دین‌داری هرکس خاص خود او می‌شود؛ هرچند برخی شهودها از امر بی‌کرانه چنان قدرت و نفوذی می‌یابند که می‌توانند افراد زیادی را حول خود جمع کنند و این‌ها شهودهای بنیان‌گذاران ادیان بزرگ از امر بی‌کرانه هستند. درباره‌ی دین نخستین کتاب شلایرماخر است و اولین بار در ۱۷۹۹ منتشر شده است. زمانی که او در حلقه‌ی رمانتیک‌های برلین بود، و همین باعث شده است این کتاب هم آکنده از لحنی رمانتیک باشد و هم از مهم‌ترین آثار برای شناخت جریان رمانتیسیسم به شمار آید. فریدریش شلایرماخر را بنیان‌گذار دانش هرمنوتیک، مفهوم تجربه‌ی دین، جریان الهیات لیبرال مدرن، و رشته‌ی دین‌شناسی می‌دانند و این کتابی است که بذر اولیه‌ی همه‌ی این ایده‌ها را کمابیش می‌توان در آن یافت.

بستن

عود ارواح

۲۲۰,۰۰۰ تومان
گابریل دلان ترجمه: رفیع الملک

روح‌شناسان، در اوایل قرن ۱۹ با رسیدن گزارشاتی درمورد تجسد یافتن ارواح در مکان‌هایی خاص، مانند خانه‌هایی که بروی قبرستان‌های قدیمی ساخته می‌شد و یا خانه‌ای که در آن قتل‌های مرموزی رخ داده بود و یا حتی در مکان‌های مقدس به صرافت تحقیق درمورد درستی یا کذب وقوع این اتفاقات برآمدند. و البته یکی از مراحل تحقیق آنها مربوط به جلسات ارواحی می‌شد که گردانندگان آن جلسات مدعی حضور و گاه تجسد ارواح بودند. روح‌شناسان این مدعیان را با دقتی بالا مورد آزمایش قرار دادند و ادعای اغلب آنها را کذب محض دانستند. اما در میان آنها متوجه کسانی شدند که در واقع می‌توانستند با ارواح ارتباط برقرار کنند.‌‌‌

‌‌‌نتایج تحقیقات روح‌شناسان از این جهت قابل توجه و بررسی است که آنها توانستند ضمن آشکارسازی ادعای واقعی از دروغین مدعیان ارتباط و رؤیت ارواح, با به‌دست آوردن شواهد و مستندات قوی و موثق, حقیقت وجود ارواح و زندگی پس از مرگ در جهان‌های ارواح و هم‌چنین امکان وقوع تجلیات ارواح در دنیای مادی را به عموم مردم و شکاکان به اثبات رسانند.
بستن

تصوف و سوررئالیسم

۱۲۰,۰۰۰ تومان
ادونیس (علی اکبر سعید) ترجمه: دکتر حبیب الله عباسی
بستن

تاریخ شیعه و فرقه های اسلام تا قرن چهارم

۱۵۰,۰۰۰ تومان
از فرق اولیه تا اسماعیلیه تألیف دکتر محمد جواد مشکور چاپ ۱۳۶۲ ۳۱۲ص جلد سخت زرکوب نسخه بسیار کمیاب
بستن

سمبل های بنیادین

۱۲۰,۰۰۰ تومان
بستن

در جستجوی کبریت احمر (زندگانی ابن عربی)

۷۵,۰۰۰ تومان

کلود عدّاس

ترجمه: فریدالدین رادمهر

«کتاب کبریت احمر تالیف کلود عداس، جامع‌ترین و موثق‌ترین و معتبرترین کتاب در شرح احوال و زندگانی ابن عربی است.» ویلیام چینیک کبریت احمر برجسته ترین کتاب در شرح حال ابن عربی است که تاکنون نوشته شده است. مجله فرهنگ مذهبی شیخ الاکبر در خلال هشت قرنِ اخیر نفوذی شگرف بر صوفیان داشت. برغم آثار عظیم وی و تاثیر بسیارش، مطالعات اندکی دربارۀ وی صورت گرفته است. نوشته‌های ابن عربی جدا از زندگانی او نیست این نوشته ها را نمی‌توان از مقامات بلند شیخ الاکبر جدا ساخت، نوشته‌هایی که از شرق تا غرب در پهنای وسیع جهان اسلامی با استقبال بی‌نظیری روبرو شد و دست به دست گشت. جهان اسلامی در آن موقع، از سویی با تهدید مسیحیان در اسپانیا روبرو بود و از سوی دیگر، با صلیبیان در فلسطین می‌جنگید. ابن عربی هم در حیات روحانی و هم در زندگانیِ جسمانیِ خویش، هر جا که رفت و با هر که مصاحبت گزید، ناظر به این وقایع بود و از سلوک در مقامات روحانی خود بازنماند. پیش از انتشار این کتاب، آنان که در پی شرح حالی از ابن عربی بودند، منابع اندکی در اختیار داشتند. کتاب سترگ کلود عداس با اِشراف کامل وی بر نوشته های خود ابن عربی و سایر منابعِ اصیلِ دیگر، خواه عربی و خواه فارسی، به رشتۀ تحریر درآمده است و منبع کاملی در زندگی ابن عربی به شمار می‌آید. با این کتاب هم زندگی ابن عربی را می‌شناسیم و هم با دنیایی که او در آن زیست، آشنا می‌شویم و هم تاریخ دقیق نوشته‌های او را در می‌یابیم و هم به اصول عقاید وی پی می‌بریم. بی‌شک کتاب کلود عداس در حوزۀ مطالعات و پژوهش‌های ابن عربی، ارمغانی است که باید قدر نهاد و تمجید کرد.
بستن

فهم قرآن کریم (۲جلدی)

۱۶۶,۰۰۰ تومان
محمد عابدالجابری ترجمه: محسن آرمین

از نظر محمد الجابری قرآن به‌مثابه وحی الهی محصول یک فرایند است؛ فرایندی که مراحل و فراز و نشیب‌های دعوت محمدی در دوره‌های مکه و مدینه آن را شکل داده است. درنتیجه، هرگونه فهمی از قرآن باید بر اساس همین واقعیت انجام پذیرد. او در کتاب رهیافتی به قرآن کریم با ارائه‌ی چنین تعریفی از قرآن، روش پیشنهادی خود برای فهم این کتاب را به دست می‌دهد. به باور او، برای فهم قرآن تنها توجه به روایاتِ اسباب نزول به‌مثابه گزارش‌های تاریخی از سبب نزول این آیه یا آن سوره کفایت نمی‌کند، بلکه باید قرآن در متن جریان دعوت نبوی در طول بیست‌وسه سال با همه‌ی فراز و نشیب‌ها و چالش‌هایی که دعوت محمدی با آن روبه‌رو بوده فهم شود. فهم قرآن حکیم در واقع نمونه‌ی عملی کاربستِ این روش در فهم معانی قرآن است. او همه‌جا به اصلِ معناکردن قرآن «معاصر با خود» و فهم قرآن «معاصر با ما» پایبند است و از میان این دو، بر بخش نخست تأکید ویژه دارد. به این ترتیب، فهم قرآن حکیم یک تجربه‌ی نوین در تفسیر قرآن کریم است که افق جدید را در حوزه‌ی تفسیر به روی قرآن‌پژوهان می‌گشاید و آنان را به نگرش به قرآن از منظری متفاوت فرا می‌خواند که در پرتو آن پاره‌ای از معانی و دقایق ناپیدای قرآن ظاهر و یا دست‌کم دست‌یافتنی‌تر و شفاف‌تر می‌شوند. او کتاب خود را کاری موفق در «قرائت قرآن از طریق سیره، و قرائت سیره از طریق قرآن» می‌داند و از آن احساس رضایت می‌کند. اگر مقصود از «کاری موفق» اولین گام و البته گامی بلند در این مسیر باشد، باید در این احساس با او همراه بود.

بستن

تاریخ عقاید و مذاهب شیعه

۷۵,۰۰۰ تومان
سعد بن عبدالله ابی خلف اشعری قمی تصحیح: دکتر محمدجواد مشکور ترجمه: یوسف فضایی
بستن

ترجمان الاشواق

۷۵,۰۰۰ تومان
از محی الدین ابن عربی ترجمه دکتر بابا سعیدی جلد نرم کمیاب ۱۳۷۸چاپ ۲۳۷ص