بستن

حیات ذهن

۸۵,۰۰۰ تومان
هانا آرنت مترجم: مسعود علیا

هانا آرنت، طرح حیات ذهن را در قالب سه جلد ریخت: تفکر‌، اراده و داوری‌. سه جلوه مهم حیات ذهن که جمهوری ذهن را تشکیل می‌دهند. متأسفانه مرگ آرنت در سال ١٩٧۵ مجال اتمام این طرح را از او گرفت. آرنت در این هنگام دو جلد اول را به پایان رسانده بود که پس از مرگش در سال ١٩٧٨ به چاپ رسید ولی از جلد سوم چیزی جز یادداشت‌هایی در کار نبود. گفته‌اند که درست پس از مرگ آرنت، نخستین صفحه جلد سوم در ماشین تحریر او یافت شد که فقط حاوی عنوان نوشته و دو سرلوحه از سیسرون و گوته بود. با این حال، در جلدهای اول و دوم کتاب اشاره‌هایی به داوری هست که باعنایت به آن‌ها می‌توان تا حدودی از چند و چون این مفهوم نزد او باخبر شد.

بستن

غریزۀ جنسی و سرکوبی آن در جوامع ابتدایی

۴۵,۰۰۰ تومان
برانیسلاو مالینوفسکی مترجم: محسن ثلاثی

هرچـه نوشتـه‌های فرویـد را بیش‌تر خواندم، در کل به پذیرش نتایج او کم‌تر گرایش پیدا کردم، به ‌ویژه آن بخش از نظریه‌های فروید که بیش‌تر از همه داغ روانکاوی بر خـود دارند. من در مقـام انسان‌شناس، به‌ ویژه احساس می‌کنم نظریه‌های بلندپروازانه فروید در باره مردم ابتدایی و فرضیات او در باره بنیاد نهاد‌های انسانی و تاریخ فرهنگ، می‌باید بر پایه دانش درست از زندگی مردم ابتـدایی و همچنین جنبه‌های خـودآگاه یا ناخـودآگاه ذهن بشر استوار می‌بود. گذشته از این‌ها ازدواج گروهی، توتمیسم، پرهیز از مادرزن و جادو، هیچ یک در «ناخودآگاه» رخ نمی‌دهد. همه این‌ها وقایعی یکسره جامعه‌شناختی و فرهنگی‌اند که پرداخت نظریه‌پردازانه آن‌ها به نوعی تجربه نیاز دارد که نمی‌توان در اتاق مشاوره به دست آورد.

کتاب غریزه جنسی و سرکوبی آن در جوامع ابتدایی حاصل یک تحقیق و کار میدانی است که در جامه تروبریاند گینه نو واقع در اقیانوس آرام به وسیله مالینفسکی انجام میشود. این کتاب در واقع بنوعی مقایسه دو جامعه مادر تبار (در جزایر مذکور) و پدر تبار (جامعه اروپا و امریکا) و نیز مقایسه تفاوتهای طبقات مختلف جوامع کنونی با هم و با جوامع ابتداییاست. همچنین در این کتاب به وضوح ارتباط علومی همچون روانشناسی ٬ روانکاوی ٬ انسان شناسی و جامعه شناسی مورد بررسی قرار میگیرد.

بستن

بهترین خودت باش

۶۹,۰۰۰ تومان
بستن

تفکر و استدلال (درآمدی بسیار کوتاه)

۲۵,۰۰۰ تومان
جاناتان بی. تی. ایوانز مترجم: مهدی صادقی

ظرفیت خارق‌العادۀ انسان در استدلال و حل مسئله وجه تمایز ما از دیگر موجودات است. بااین‌حال فرایندهای تکامل‌یافتۀ تفکر نیز منجر به مصونیت انسان از تعصب و خطا نمی‌شود. مطالعه درمورد تفکر و استدلال به زمان ارسطو بازمی‌گردد و خود یکی از اولین مباحثی بود که هنگام جدایی روان‌شناسی از فلسفه مورد‌مطالعه قرار گرفت. در این مقدمۀ بسیار کوتاه، جاناتان ایوانز رویکردهای روان‌شناختی در‌مورد درک ماهیت تفکر و استدلال، حل مسئله و تصمیم‌گیری را بررسی می‌کند. نویسنده ابتدا رویکردهای رفتارگرایان و روان‌شناسان گشتالت را در نظر می‌گیرد سپس یافته‌های جدیدتر درمورد مقولۀ تفکر از جمله تفکر فرضی، شرطی، استنتاجی، عقلانی و شهودی را مطرح می‌کند و به بررسی نقش یادگیری‌های قبلی فرد، ضریب هوشی و سوگیری‌های شناختی انسان می‌پردازد.

بستن

معجزه توجه آگاهی

۲۰,۰۰۰ تومان
تیک نات هان مترجم: مرتضی کشمیری و پیوند جلالی
بستن
بستن

زندگی ما با آقای گورجیف

۷۵,۰۰۰ تومان
توماس و الگا دو هارتمن مترجم: رؤیا منجم
بستن

رنج و التیام

۵۷,۰۰۰ تومان
ج. ویلیام وردن مترجم: محمد قائد

اگر بتوان گفت مرگْ همواره فلسفى‌ترین موضوع در ذهن آدمیان بوده است، مى‌توان افزود مردن عزیزان و نزدیکان، از جنبهٔ روانشناختى، احتمالاً عمیق‌ترین تأثیر را بر ذهن و احساس فرد مى‌گذارد. در مرحلهٔ یادگیرى دوران کودکى، مرگ دیگران در ذهن ما نخستین مثالِ مفهوم «براى ابد» است.

با فاصله‌گرفتنِ زندگى شخصى از روابط اجتماعى در روند گسترش جوامع، سوگوارى نیز در قالبى متناسب با فضا و محیط، و وقت و امکان‌هاى شهروندِ امروزى ریخته مى‌شود. اما نیازهاى روحىِ تک‌تک ما ممکن است دقیقاً همپاى دگرگونى‌هاى اجتماعی ــ فرهنگى تغییر نکند و آن نوع و مقدار از سوگوارى که در عرف محیط‌هاى پرمشغله تجویز مى‌کنند شاید براى آرامش روحى برخى افراد کافى نباشد (گرچه شاید براى کسانى افزون بر حدِّ لازم باشد). از این رو، ماتم‌هایى انگار خاتمه نمى‌یابد، ماتم‌هایى پس از سال‌ها در موقعیتى دیگر بیرون مى‌زند، و ماتم‌هایى به‌شکل دردهاى مبهم جسمى، افسردگى مزمن، خشم به‌درون ریخته‌شده و ملامتِ خویش، و بى‌خوابى یا کابوس، گریبان سوگوار را رها نمى‌کند.

دکتر ویلیام وُردِن استاد روانشناسى دانشکدهٔ پزشکى دانشگاه هاروارد، استاد دانشکدهٔ روانشناسى رُزمید، کالیفرنیا، و پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات روانىِ مصیبت‌دیدگى کودکان در بوستن است.

بستن

شیوه ی تفکر

۶۹,۰۰۰ تومان
بستن

در سوم

۴۷,۰۰۰ تومان
بستن

باغبان و نجار (دیدگاه‌های جدید علم روان‌شناسی رشد در باب رابطه والدین و فرزندان)

۵۲,۰۰۰ تومان
آلیسون گوپنیک ترجمه: مریم برومندی

برخی والدین، درست مثل نجاری که تنها درخت را بُرش می‌زند و از آن چند صندلی می‌سازد، طبق نقشه، برای تربیت فرزندانشان طرحی کامل و دقیق در ذهن دارند. آن‌ها آینده فرزندان را به‌دقت تصور می‌کنند و می‌کوشند تا آنها را طوری شکل دهند که به آن طرح ایده‌آل تبدیل شوند. در مقابل، والدینی هستند که برای شکل دادن به فرزندان تلاشی نمی‌کنند. آنها به باغبانی می‌مانند که از کودک همچون گیاهان حساس باغچه مراقبت می‌کند. فرزندان را در بستری امن و آزاد پرورش می‌دهند و اجازه می‌دهند تا هر یک از آنها، موجودی مستقل و یگانه و خلاق شود. آلیسون گوپنیک، استاد روانشناسی رشد و کودک در دانشگاه برکلی، که خود هم مادر است و هم مادربزرگ، این دو الگوی والدین را در کنار هم گذاشته و به ما می‌آموزد که باغبان باشیم، نه نجار.