Search
Generic filters
Exact matches only
بستن

اندیشه سیاسی کارل پوپر

45,000 تومان
جرمی شی یرمر ترجمه: عزت الله فولادوند
بستن

برجِ فرازان (سیمای جهان پیش از جنگ جهانی اول، ۱۸۹۰ – ۱۹۱۴)

130,000 تومان
باربارا تاکمن ترجمه: عزت الله فولادوند

برج‌فرازان تلاشی است برای واکاوی اجتماعی ریشه‌های جنگ جهانی اول در قالب مرور زندگی و جست‌وجو در احوال جوامعی که درگیر این اتفاق بوده‌اند. کتاب در این ریشه‌یابی به جای تحقیق در ساختار دولت‌ها، به پژوهشی بنیادی در اوضاع اجتماعی مردمِ درگیر با جنگ می‌پردازد. تاکمن در بخش‌های مختلف برج‌فرازان وقایع کشورهای اروپایی و امریکا در سال‌های  ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۴ را از نظر می‌گذراند و با زبانی روایی، جزئیاتی خواندنی و بکر از چهره‌ی جهانِ پیش از جنگ جهانی اول ارائه می‌دهد و سعی می‌کند به این سؤال پاسخ دهد که چطور در سال‌های اوج‌گیری تمدنِ مدرن جنگی چون جنگ جهانی اول رخ داد.

بستن

چگونه غرب خدا را واقعا از دست داد (نظریه‌ای جدید درباره سکولاریزاسیون)

54,000 تومان
مری ایبرشتات ترجمه: محمد معماریان

نظریه‌های رایج سکولاریزاسیون می‌گویند که در غرب ابتدا دین روبه‌افول گذاشت و در پی آن بخش مهمی از دگرگونی‌های ساختاری این جامعه، از جمله فروپاشی خانواده، رخ داد. اما مری ایبرشتات در کتاب حاضر این فهم متعارف را به چالش می‌کشد و با ارائۀ شواهد و مستندات متعدد فرضیه‌ای دیگر را با قوّت مطرح می‌سازد: خانواده و ایمان مثل دو رشتۀ دی‌ان‌ای به هم گره خورده‌اند و با پاره‌شدن رشتۀ خانواده ایمان نیز از بین می‌رود؛ افول مسیحیت و فروپاشی خانواده در غرب با وجود خاستگاه‌های مستقل دست‌در‌دست هم پیش رفته‌اند. راجر اسکروتن دربارۀ این کتاب می‌گوید «شرح ایبرشتات از فراز و فرود دو نهاد خانواده و دین و همبستگی این دو باهم بسیار قانع‌کننده، مستدل و دقیق است».

بستن

عقلانیت و آزادی

96,000 تومان
آمارتیا سن ترجمه: وحید محمودی و علیرضا بهشتی

کتاب حاضر یکی از عمیق‌ترین و برجسته‌ترین کتاب‌ها در حوزه‌ی فلسفه و علوم اجتماعی است که تاکنون به رشته‌ی تحریر درآمده است. آمارتیا سن در این اثر با پیوند نظام‌مند عقلانیت و آزادی، نگاه متعارف به عقلانیت را به چالش کشیده و از آن عبور کرده است. او به آزادی به‌مثابه عقلانیت اجتماعی می‌نگرد. از دیدگاه سن، بین عقلانیت و آزادی ربط وثیقی وجود دارد و بدون فهم و درک عمیق یکی، دیگری را نمی‌توان فهمید. به بیان دیگر، آزادی به عقلانیت و عقلانیت به آزادی وابسته است، چون بدون داشتن آزادی، انتخاب عقلانی ممکن نیست. سن این دیدگاه را که عقلانیت فقط به‌دنبال حداکثر کردن نفع شخصی فرد است رد می‌کند و می‌گوید این دیدگاهِ جزمی، حق عقل و عقلانیت را ادا نمی‌کند و اگر بر جنبه‌ی فرصتی آزادی تمرکز کنیم، مفهوم آزادی و عقلانیت می‌تواند ما را بسیار فراتر از نفع شخصی فرد رهمنون سازد.

بستن

اقتصاد سیاسی ایران (از مشروطیت تا پایان سلسله پهلوی)

59,500 تومان
محمدعلی همایون کاتوزیان ترجمه: محمدرضا نفیسی و کامبیز عزیزی

محمدعلی همایون کاتوزیان متولد ۲۶ آبان ۱۳۲۱ در تهران است. در ایران وی را به نام همایون کاتوزیان و در خارج از ایران به نام هما کاتوزیان نیز می‌شناسند. او اقتصاددان، تاریخ‌نگار، و دانشمند علوم سیاسی و منتقد ادبی است و زمینهٔ تحقیق مورد علاقه‌اش مسائل مربوط به ایران است. وی پس از فراغت از تحصیل از دبیرستان البرز و گذراندن یک سال در دانشگاه تهران، برای خواندن رشتهٔ اقتصاد به انگلستان رفت. کارشناسی خود را در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه بیرمنگام گرفت. در سال ۱۹۶۸ کارشناسی ارشدش را از دانشگاه لندن و در سال ۱۹۸۴ دکترایش را از دانشگاه کنت در کانتربری گرفت. در سال‌های بین ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۶ در انگلستان، ایران، کانادا و ایالات متحده اقتصاد درس داد. او در حال حاضر در بخش مطالعات شرقی دانشگاه آکسفورد مشغول به کار است. اگرچه تحصیلات رسمی دانشگاهی کاتوزیان در اقتصاد و جامعه‌شناسی است اما هم‌زمان مطالعاتش را در زمینهٔ تاریخ و ادبیات ایران تا سطح پیشرفته آکادمیک ادامه داده ‌است.

بستن

خودآموز دیکتاتورها

68,000 تومان
رندال وود ، کارمینه دولوکا ترجمه: بیژن اشتری

به دیکتاتورهای پیش از خودت نگاهی بینداز: شک نکن آن‌ها هم از یک خودآموز برای رسیدن به اوج قدرت استفاده کرده بودند! چرا تو استفاده نکنی؟ لابد می‌پرسی مگر چنین خودآموزی وجود دارد؟ در جوابت می‌گوییم، بله، واقعاً وجود دارد و اتفاقاً الان آن را در دست داری. این کتاب راهنما را بخوان، قول می‌دهیم اگر دستورالعمل‌هایش را خوب بفهمی و خوب اجرا کنی، تو هم طعـم شیـرین قـدرت مطلقـه را خواهی چشید.

بستن

محمد بلوری: خاطرات شش دهه روزنامه‌نگاری

78,000 تومان
محمد بلوری به اهتمام: سعید ارکان زاده یزدی

خاطرات محمد بلوری منبع دست‌اولی است برای پژوهشگرانی که می‌خواهند بدانند روزنامه‌نگاری ایرانی در مقاطعی سرنوشت‌ساز از تاریخ چطور پیش می‌رفته و روزنامه‌نگاران ایرانی در آن مقاطع چه می‌کرده‌اند، چه می‌دیده‌اند و چه فکر می‌کرده‌اند. بلوری در خاطراتش گاهی خودِ تاریخ را روایت می‌کند و گاهی پشت صحنه‌ی وقایع تاریخی را. گاهی قالب روایتش به گزارش‌های مطبوعاتی نزدیک می‌شود و گاهی به پاورقی داستانیِ با راوی سوم‌شخص که در آن نیز ید طولایی دارد. حکایت‌های جذابی نیز نقل می‌کند از حوادث عجیب جامعه‌ی روزهای پیش از انقلاب و گاهی حال‌وهوای تحریریه‌ها و شرایط کاری خبرنگاران و اهالی مطبوعات را به تصویر می‌کشد. و همچنین روایت‌های بعد از انقلاب را می‌گوید که چطور آن سنت روزنامه‌نگاری گسیخته می‌شود و باز تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که آن چینی بند زده شود. بنابراین تنوع در قالب و محتوا خواننده را از وضعیت روزنامه‌نگاری دهه‌های چهل و پنجاه هم مطلع می‌سازد اما خسته نمی‌کند.

بستن

مینوتار جهانی (آمریکا اروپا و آینده اقتصاد جهان)

48,000 تومان
یانیس واروفاکیس ترجمه: حسین تیموری

يانيس واروفاكيس (۱۹۶۱، يونان) سال‌ها پيش از اين كه در ۲۰۱۵ به‌‌عنوان وزير اقتصاد دولت چپ‌گرای يونان منسوب شود، در دانشگاه‌های انگلستان، استراليا و امريكا استاد اقتصاد بود. خاطرات او از تجربه‌ی حضورش در دولت، در كتابی به‌عنوان بزرگسالان در اتاق: نبرد من با دستگاهِ حاكم اروپا در صدر پرفروش‌ترين كتاب‌های سال ۲۰۱۷ قرار گرفت. كتاب قبلی او و آن‌چه بر سر ضعيفان می‌آيد حق‌شان است؟: اروپا، رياضت و تهديد ثبات جهانی نيز در صدر جدول پرفروش‌ترين كتاب‌های سال ۲۰۱۶ قرار داشت. واروفاكيس در حال حاضر استاد اقتصاد دانشگاه آتن است و برای مخاطبان گسترده‌ای در سرتاسر جهان به‌عنوان يكی از بنيان‌گذاران جنبش دموكراسی در اروپا (DiEM25) سخنرانی می‌کند.

بستن

تحول مبانی مشروعیت خلافت

52,000 تومان
حاتم قادری

سال‌های پرحادثه و پرمناقشه پس از رحلت پیامبر پیامبر اسلام که به دوران خلفای راشدین معروف است،  یا به تعبیری مساله جانشینی پیامبر، مهم‌ترین و بحث‌برانگیزترین موضوع در میان متفکران و پژوهشگران تاریخ اسلام بوده است.

نویسنده در این کتاب با بررسی تحولات تاریخی و با استناد به منابع متعدد، دو مبحث سیاسیِ  «مشروعیت» و «خلافت» را در اسلام گشوده و درصدد است تا بدون جانبداری ایدئولوژیک از باورهای.  موجود در این زمینه، پیدایش و سیر تطور خلافت را بررسی و ترسیم کند.

حاتم قادری که دارای دکتری سیاسی با گرایش فلسفه سیاسی و استاد دانشگاه تربیت مدرس است، در مقدمه این کتاب نوشته است: واژه «مشروعیت» در قاموس اهل سنت مورد توجه بوده است و بر همین اساس سعی شده که چگونگی برآمدن نظریه از «امر واقع» و تحولات آن به بحث گذاشته شود و نباید این مشروعیتِ برخاسته از عمل برخی متشرعین را با مشروعیت در قاموس شیعی، همانند دانست.

به زعم نویسنده درون‌فهمی آرا و اندیشه‌های متفاوت با اصول و باورهای متعارف و ارائه آنها به طریق روشمند، شایسته و بایسته هر جامعه‌ای است که داعیه‌دار فرهنگ و تفکر بوده باشد.

بستن

شرق شناسی

125,000 تومان
ادوارد سعید ترجمه: عبدالرحیم گواهی

ادوارد سعيد به شيوه ای تحلیلی شرق شناسی غربی ها را در کتاب شرق شناسی (1978) خود به چالش می کشد. نگرش او از شرق شناسی بازيافت رابطه ای نوین بین شرق و غرب است. شرق شناسی غربی ها، يعنی انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی، مبتنی بر قدرت و سلطه سیاسی و عقیدتی غرب بر شرق است، که نوعی اراده معطوف به قدرت نيچه ای است. از ديدگاه فردريش نيچه، طرح هر نظریه ای تمایلی برای حاکمیت است، ضمنا سیرتکامل دانایی انسان حاصل اراده معطوف به قدرت است، در اين راستا، دانش ابزار قدرت است. این مقاله با شیوه انتقادی و اصول نقد ادبی سعید نظریه شرق شناسی او را به چالش می کشد. بیان رسمی اراده معطوف به حقیقت همان اراده معطوف به قدرت است، كه در نهايت منجر به ايجاد نوعی امپرياليسم فرهنگی می شود.علاوه بر آن این مقاله به بررسی فرهنگ امپریالیستی در کتاب شرق شناسی سعید می پردازد که قوی ترین عامل سلطه امپریالیست، در جهان استعماری، محسوب می شود. سعيد به شیوه آماتوریسم نشان می دهد كه چگونه خلق همین فرهنگ در آثار ادبی قابليت آن را دارد تا به یکی از قوی ترین عوامل مقاومت در جوامع پسااستعماری تبدیل شود. لیکن خود او درگیر امپریالیسم فردی روشنفکری می گردد که با نقد و دنیای نظریه پردازی در تضاد است.

بستن

سایۀ دیکتاتور – زندگی تحت حکومت آگوستو پینوشه

65,000 تومان
هرالدو مونیز ترجمه: زینب کاظم خواه

هدف از این کتاب، واکاوی تأثیر  پینوشه روی تاریخ معاصر و معانی مختلف و نمادهایی است که این چهره یادآور می‌شود. این کتاب، زندگینامه نیست؛ بلکه بررسی دوران حکومت پینوشه و میراث اوست. به این معنا، کتاب خاطرات سیاسی من از پینوشه و دورهٔ اوست. به‌ خاطر  او، زندگی بسیاری از ما عوض شد و برنامه‌های اولیه‌مان تابع اولویت مبارزه با دیکتاتوری قرار گرفت. علاوه بر  تجربیات خودم، از مصاحبه‌های فراوان با بازیگران محوری، اسناد محرمانه و پوشش‌های رسانه‌ای وسیعی از دورهٔ پینوشه برای روایت رویدادها و جزئیات بسیار از حوادث فرعی که امروز  برای عامهٔ مردم ناشناخته است، استفاده کرده‌ام.

بستن

تسخیر نان

55,000 تومان
پیتر کروپتکین ترجمه: رضا اسکندری
بستن

انقلاب صنعتی سوم (چگونه قدرت جانبی در حال دگرگون‌سازی انرژی نظام اقتصادی و کل دنیا است)

76,000 تومان
جرمی ریفکین ترجمه: اصلان قودجانی

جرمی ریف‌کین (انگلیسی: Jeremy Rifkin؛ زادهٔ ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۴۵) اقتصاددان، جامعه‌شناس، نویسنده، و استاد دانشگاه اهل ایالات متحده آمریکا است.

بستن

تولد یک انقلاب

35,000 تومان
عمادالدین باقی

کتابی است نظری دربارهٔ نظریه‌های انقلاب، مفهوم انقلاب مذهبی، انقلاب اجتماعی و انقلاب سیاسی و انطباق آن‌ها با انقلاب ایران. فصلهایی از این کتاب در روزنامه‌های سلام و همشهری منتشر می‌شد و باقی در زندان روی کتاب کار کرد و آن را تدوین کرد و با پانوشت‌های به روز منتشرش کرد. در این کتاب باقی بر اساس منابع بنیاد شهید انقلاب اسلامی و منابع دیگر اطلاعات تازه و آمارهایی واقعی از تعداد شهدای انقلاب ۵۷ را منتشر کرد برای نمونه از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، ۳۱۶۴ نفر کشته شدند و در حادثه ۱۷ شهریور میدان ژاله ۶۴ نفر در میدان ژاله و ۲۴ نفر در مناطق دیگر تهران کشته شدند.

بستن

سنت روشنفکری در غرب از لئوناردو تا هگل

125,000 تومان
ج. برونوفسکی و ب. مازلیش ترجمه: لی لا سازگار

كتاب سنت روشنفكري در غرب را دو تن نوشته‌اند كه يكي از آنان تاريخ‌نويسي روشنفكر است با احاطه‌ي كامل بر ادبيات و فلسفه (برونوفسكي) و ديگري رياضي‌داني علاقه‌مند به فلسفه‌ي علم و ادبيات (مازليش). آنان سير تكامل انديشه‌ها را از دوره‌ي رنسانس تا آغاز قرن 19 پي گرفته‌اند و تاريخ تفكر غرب را به گسترده‌ترين معنايش دنبال كرده‌اند، يعني فقط به رشته‌اي خاص مثل سياست يا فلسفه نپرداخته‌اند، بلكه با توجه به بستر تاريخي و اقتصادي و علمي بروز انديشه‌ها را بررسي كرده‌اند. اين كتاب سه بخش دارد: 1 . "دنياي رو به توسعه"، از لئوناردو تا عصر اليزابت؛ در اين دوره رنسانس، اصلاح دين و علم و صنعت رخ مي‌دهد. 2 . "عصر مخالفت منطقي"، از كرامول تا روسو؛ عصري كه از نخستين انقلاب مهم در دنيا يعني مقاومت در برابر چارلز اول آغاز مي‌شود و تا حدود 1760 ادامه مي‌يابد. در اين بخش جنبش ابراز مخالفت شديد پيرايشگران (پيوريتن‌ها) و سپس گروه‌هاي مخالف كليساي رسمي بررسي شده است. 3 . "انقلاب‌هاي بزرگ"، از آدام اسميت تا هگل؛ در اين بخش آن‌چه در جامعه‌ي ما نشانه‌ي مدرن بودن است نمايان مي‌شود.

بستن

بایگانی همیشگی (محرمانه‌های یک متخصص کامپیوتر و جاسوس سابق سازمان سیا)

57,000 تومان
ادوارد اسنودن ترجمه: محمد مجتهدزاده

بایگانی همیشگی (انگلیسی: Permanent Record) نام یک کتاب در سبک شرح حال چاپ سال ۲۰۱۹ به نوشته ادوارد اسنودن است. فعالیت‌های اسنودن یک بحث جهانی در نظارت را به راه انداخته‌ است و این کتاب حول محور افشاگری های جاسوسی گسترده است که بحث در مورد جاسوسی توسط آژانس اطلاعات مرکزی و آژانس امنیت ملی را ۲۰۱۹ چالش می‌کشد. این کتاب در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹، روز قانون اساسی‌ در آمریکا منتشر شد.

بستن

زنان، دشتان و جنون ماهانه

22,000 تومان
شهلا زرلکی

کتاب «زنان، دشتان و جنون ماهانه» نوشته شهلا زرلکی، پژوهشی اسطوره‌شناختی و تاریخی درباره «قاعدگی» و نشانه‌های پیش از آن است.

«دشتان» واژه‌ای پهلوی است که در این اثر به جای «قاعدگی» به کار رفته است و «نشانگان پیش از» که امروز به اسم PMS شناخته می‌شود، وضعیتی زیستی است که بسیاری از زنان در دوران باروری با آن درگیرند و زندگی روزمره‌شان را تحت تاثیر قرارمی‌دهد.

این اثر پژوهشی، قاعدگی و همه مسایل و موضوعات مربوط به آن را در تاریخ و اسطوره دنبال می‌کند و در پی یافتن پاسخی به این پرسش است که چرا قاعدگی همواره مسئله‌ای پنهان و مذموم در فرهنگ‌ها و باورهای کهن و امروزی بوده است.

در واقع این پرسش، پاسخ تقریبا روشنی دارد که ردپای آن در متون دینی و حتی اسطوره‌های جهانی دیده می‌شود و ریشه در فرهنگی چندهزارساله دارد. نگاه منفی نسبت به این پدیده و طبعا نادیده گرفتن آن، وجه مشترک بسیاری از فرهنگ‌ها است.

نویسنده در این اثر ریشه‌های اعتقادی و تاریخی درباره پدیده قاعدگی را واکاوی کرده تا تصویر روشنی از پیشینه تاریخی این پدیده و راز پنهان ماندن آن به ما بدهد.

بستن

پنجاه سال برنامه ریزی

66,000 تومان
گردآورنده: هدی صابر

کتاب حاضر مجموعه مقالات و مصاحبه‌های انجام شده با متخصصان، کارگزاران و دست‌اندرکاران برنامه‌ریزی در ایران است که سال ۱۳۷۷ به همت زنده‌یاد هدی صابر در مجله «ایران فردا» منتشر شد.

محسن رنانی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی، در مقدمه این کتاب نوشته است: بیش از یک قرن از پرتاب ایران به دنیای مدرن و پیدایش «دولت-ملت» مدرن در ایران می‌گــذرد. همچنین بیش از هفتاد ســال از برنامه‌ریزی جدی و پیگیری برنامه‌ریزی‌شدۀ نوســازی و مدرن کردن ایران می‌گذرد. به‌واقع بیش از صد سال اســت که ما و نخبگان ما و سیاســتگذاران ما برای دســتیابی جامعه ایران به قدرتی در شأن خود و موقعیتی متناســب با امكانات خود، در دنیای مدرن تلاش کرده‌ایم.

اما هرچه کوشیدیم، کمتر رســیدیم؛ به گونه‌ای که اکنون بخش اعظم منابع زیرزمینی تجدیدناپذیر خود را مصرف کرده‌ایم ولی همچنان در احســاس توســعه‌نیافتگی و واقعیت عقب‌ماندگی دست‌وپا می‌زنیم. ما را چه شده است که این‌همه منابع را به تاراج دادیم، اما حرکتی در مسیر توسعه نداشته‌ایم، و پیشرفتی در خود نكرده‌ایم؟ البته که ما «رشــد» کرده‌ایم، البته که ما «پیشرفت» کرده‌ایم، اما البته همچنان «توســعه» نیافته‌ایم. واز چشم بسیاری، این تداوم توسعه‌نیافتگی خودش‌ ناشی از شكست برنامه‌ریزی‌های دولتی بوده است، شاید هم اصولا به‌دلیل خطاهای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری دولت‌ها بوده است؛ دولت‌هایی که پیش از آنكه خودشان مقدمات توسعه در خویش را فراهم کرده و خود به بلوغ لازم برای هدایت جامعه به سمت توسعه رسیده باشند، رسالت «توسعه‌یافته کردن جامعه» را بر دوش خود گذاشتند و این همان آغاز آسیب بوده است.

درواقع تمام دولت‌های بعد از انقلاب مشــروطیت، نه به دنبال توسعه، بلكه در بهترین حالت به دنبال «پیشــرفت» ایران، و اگر بخواهم دقیقتر بگویم، آنها به دنبال تحقق آرزوهایی که مقامات ارشــد کشور برای پیشرفت ایران داشته‌اند، رفته‌اند.

بستن

در کشاکش دین و دولت (شومیز)

42,000 تومان
محمدعلی موحد

کتاب «در کشاکش دین و دولت» با گزارشی فشرده از دوران سی ساله پس از رحلت پیغمبر اکرم در سال ۱۱ هجری تا صلح امام حسن(ع) و معاویه در سال ۴۱ هجری آغاز می‌شود و در پی آن، موحد چنان که خود گفته است می‌کوشد «با دقت در مضمون روایت‌های مورخان و تعمق در زیر و بم آن‌ها، تصویری بالنسبه معقول و قابل اعتماد آن دوران» (۱۳) به دست دهد.»

بر این پایه او دو نگاه را از دو منظر به این دوران سی‌ساله به مخاطب ارائه می‌دهد. یکی نگاهی که عمده تمرکزش بر مقوله شکل‌گیری و تاسیس حکومت اسلامی و مقوله خلافت است و دیگری نگاهی که بر نزاع‌های برآمده از شکل‌گیری این حکومت ناشی شده تمرکز دارد. به عنوان نمونه در بخش «نگاه اول» از فصل اول کتاب، محمدعلی موحد به مقولاتی مانند «تصویری از حکومت در صدر اسلام»، نسبت ساخت حکومت خلیفه‌ای با ساخت پادشاهی، ابعاد مقوله بیعت و… پرداخته است و در بخش «نگاه دوم» مقولاتی مانند «نزاع در میان قریشیان»، «نخستین ترور سیاسی در اسلام»، «چگونه مسلمانان بر خلیفه شوریدند؟»، «نزاع خانگی و ماجرای جنگ شتر» و… می‌پردازد.

دوران سی‌ساله‌ای که موحد در فصل اول کتاب بر آن تمرکز کرده، آبستن وقایع شگرفی بوده است که سرنوشت حکومت زیر پرچم اسلام را رقم زد. در آن سی سال، ماجراهایی سهمگین و خون‌آلود اتفاق افتاد.

بستن

گرگ و میش هوای خردادماه

30,000 تومان
احمد زیدآبادی

در این میان، شایعاتی در مورد محتوای اخطار مهاجرانی به یزدان‌پناه [صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول روزنامه‌ی آزاد] در این‌جا و آن‌جا پخش شد؛ از جمله این‌که زیدآبادی چریک است. و یا این‌که او با سپردن سردبیری روزنامه‌اش به من، گوشت را به دهان گربه داده است. یزدان‌پناه اما همچنان از افشای آن‌چه بین او و مهاجرانی رد و بدل شده بود، خودداری می‌کرد. غروب آن روز او با حالتی غمزده به من گفت که به دادگاه انقلاب احضار شده و پس از حضورش در آن‌جا، قاضی مقدس با او محترمانه برخورد نکرده است. یزدان‌پناه اضافه کرد که احضاریه‌ای هم برای من روی میز قاضی مقدس دیده است. من تا آن زمان چنان در کار روزنامه غرق شده بودم که حتی متوجه فضای اطرافم نمی‌شدم. توضیح یزدان‌پناه درباره‌ی احضارش به دادگاه انقلاب، مرا به خود آورد. از او پرسیدم که آیا برای برکناری من تحت فشار است؟ او به گونه‌ای ابهام‌آمیز ماجرا را شرح داد و من از سخنان او چنین برداشت کردم که مهاجرانی او را تهدید کرده است که یا مرا از سردبیری کنار بگذارد و یا این‌که روزنامه توقیف خواهد شد. مهاجرانی البته این را هم گفته بود که منظورش منع حضور کامل من در روزنامه‌ی آزاد نیست و می‌توانم عضوی عادی از تحریریه‌ی آن باشم.

بستن

اندیشه و اندیشه ورزی

69,000 تومان
فرهنگ رجایی

پرسش اصلی کتاب حاضر این است که انسان چگونه می‌تواند زندگی جمعی خویش را سامان دهد؟ پاسخ کلّی نویسنده همانا ”اندیشه و اندیشه‌ورزی“ است. امّا اندیشه در مورد چه مقوله‌ای؟ فرمایش موبد بابصیرتِ عهد ساسانی، تَنسر، موجز و کامل است: «قانون عقل جهانداری.» از این‎رو، کتاب در بخش اوّل (گفتمان ”اندیشه“) در سه گفتار عبارت تَنسر را شالوده‎شکنی و تحلیل کرده است. امّا اندیشه‌ورزی برای چه؟ نویسنده هدف اندیشه‌ورزی را یافتن بینش درست می‌داند. پس بخش دوّم (گفتمان ”اندیشه‌ورزی“) در نُه گفتار به تحلیل آرای دانشوران شرقی و غربی ازجمله حمید عنایت، فریدون آدمیت، داریوش شایگان، ابن خلدون، هانا آرنت، لئو اشتراوس، فرنان برودل، و کِنِت تامسن می‌پردازد. مؤلف بر این باور است که هر یک از این دانشوران، بینش درستی برای فهم و اجرای جنبه‌هایی از قانون عقل جهانداری ارائه داده‌اند.