بستن

آخرین سلطان

85,000 تومان
میشل دوگرس ترجمه: عبدالرضا هوشنگ مهدوی/علیرضا هاشمی نژاد

در بخشی از متن این کتاب می‌خوانید: «در آخرین سلطان، میشل دوگرس سرگذشت عبدالحمید دوم را شرح می‌دهد که از سال 1876 تا 1909 بر تخت سلطنت عثمانی تکیه زده بود و بدون شک یکی از زیرک‌ترین دولتمردان عصر خود به شمار می‌رفت. او با ترفندهای سیاسی خود توانست در آغاز سلطنتش مشروطیت نوپای عثمانی را به حال تعلیق درآورد، آزادیخواهان را تار و مار کند و به هلاکت رساند و با کمک انبوه جاسوسان و خبرچینان خود امپراتوری عثمانی را به مدت سی‌وسه سال با خودکامگی اداره نماید... .»

بستن

شاهزاده خانم محکوم

75,000 تومان

اثر: بانو داریا اولیویه

ترجمه و اقتباس: ذبیح الله منصوری

داستانی تاریخی از دربار روسیه تزاری

داستان یک دختر فرانسوی به نام پولینه که کارش خیاطی است و با یک مرد اشراف زاده زیبای روسی دوست می شود و بعدها طی انقلاب دکابریستهای روسیه،سختیهای زیادی را متحمل می شوند.قیام اشراف روسیه علیه ...

رمان درباره تاریخ اولین انقلاب روسیه که در سال 1825 میلادی درگرفت و تاریخ آن انقلاب بر بسیاری از کسانی که اهل ادب هستند معلوم نیست.

بستن

تلاش آزادی؛ محیط سیاسی و زندگانی مشیرالدوله پیرنیا

220,000 تومان
تألیف: باستانی پاریزی

دکتر در تاریخ، معلم دانشکده ادبیات و هنرکده هنرهای دراماتیک

در این کتاب, مولف کوشیده است در خلال شرح زندگی 'حسن پیرنیا مشیرالدوله' ـ یکی از دولتمردان عصر مشروطیت ـ در حقیقت پنجاه سال تلاش ملت ایران برای دریافت آزادی و مشروطیت را بازگو نماید. ...'این شرح احوال بهانه‌ای بود برای بررسی سی چهل سال از تاریخ معاصر ایران.... اما حسن پیرنیا, مشیرالدوله بعدی و برادرش حسین موتمن الملک, بچه‌هایی هستند که با پدر اختلاف سلیقه دارند, قائل به آزادی هستند, زبان خارجه می‌دانند, دنیا را دیده‌اند, با قانون سر و کار دارند... و بالاخره تا آن جا پیش می‌روند که لفظ کنتی توسیون را در مورد قانون اساسی به کار می‌برند و فرمان مشروطه را برای متحصنین و درحضور جمع به صدای بلند می‌خوانند و در واقع فرمان مشروطه از دهان بچه‌های صدر اعظم استبداد [نصرالله خان مشیرالدوله] خارج می‌شود و در جامعه پراکنده می‌شود'... این کتاب با تصاویر رجال سیاسی دوره مشروطه همراه است.

بستن

سفری به دربار سلطان صاحبقران سفرنامه ایلچی پروس به ایران

135,000 تومان
تألیف دکتر هینریش بروگش ترجمه مهندس کردبچه چاپ1368 743ص جلد سخت زرکوب کمیاب کاملا تمیز بدون مهر و امضا
بستن

اسپانیای اسلامی

60,000 تومان
مونتگومری وات ترجمه: محمدعلی طالقانی
بستن

توپ های ماه اوت؛ روایت نخستین ماه جنگ جهانی اول

100,000 تومان
باربارا تاکمن ترجمه: محمد قائد

توپ‌های ماه اوت درباره‌ی اولین ماه جنگ جهانی اول است که در اوت ۱۹۱۴ آغاز شد و چهار سال ادامه یافت. تاکمن در این کتاب جزئیاتِ دقیق و رویدادها و تصمیم‌هایی را شرح داده است که به جنگ انجامیدند. او همچنین در سرگذشت و اندیشه‌ی مردانی که جنگ را رقم زدند تأمل کرده و آنچه را در کابینه‌ها و ستادها و جبهه‌ها می‌گذشت روایت کرده است. باربارا تاکمن در ۱۹۶۳ برای توپ‌های ماه اوت جایزه‌ی پولیتزر گرفت. این کتاب حتی با استقبال کسانی مواجه شد که علاقه‌ی چندانی به خواندن تاریخ نداشتند. جان اف. کندی، رئیس‌جمهور پیشین امریکا، به همکارانش پیشنهاد می‌کرد توپ‌های ماه اوت را بخوانند.

بستن

تاریخ ماد

150,000 تومان
ا. م. دیاکونوف ترجمه: کریم کشاورز

در حوزه باستان‌شناسی، در نیم‌قرن اخیر، کشف‌هایی صورت‌گرفته ولوح‌هایی قرائت شده که گوشه‌هایی از تاریخ ماد را تا حدی روشن ساخته است. دیاکونوف، مولف تاریخ ماد، با توجه به این که مادها پیش از دوران هخامنشیان بر بخش وسیعی از ایران حکومت می‌کردند، به گرد آوردن مدارک و استاد جدید و تنظیم و تدوین و نقد آن‌ها و نیز تطبیق مطالب تاریخی کنونی با همان مدارک پرداخته است و چون وی، علاوه بر تخصص در تاریخ خاور باستانی، متخصص فقه‌اللغه و دانشمند زبان‌شناس بود از اسناد و مدارک مستقیما بهره گرفت و بدین‌سان بر جنبه تحقیقی کتاب افزود و آن‌را گرانقدر کرد. در این کتاب مهم‌ترین مراحل تاریخ ماد قدیم-از آغاز تشکیل طبقات در جامعه مزبور تا تاسیس امپراتوری بزرگ ماد و سپس، بعد از استقرار حکومت پارس، ظهور سلطنت «ماد-آتروپاتن» (پایان قرن ششم قبل از میلاد)-به یاری مدارک و مطالب آثار مکتوب روشن شده است.

بستن

سرگذشت حاجی بابا اصفهانی

165,000 تومان
جیمز موریه ترجمه: میرزا حبیب اصفهانی با مقدمه سید جلال الدین حسینی

چاپ حاضر تنها چاپ جدید از این کتاب است که جلد سوم آن، حاجی بابا در لندن را در بر دارد.

بستن

دزیره

65,000 تومان
آن ماری سلینکو ترجمه: ایرج پزشکزاد

آن‎ماری سلینکو در اول سپتامبر ۱۹۱۴ در شهر وین که امروزه متعلق به کشور اتریش است به دنیا آمد. او زمانی که از دانشگاه وین در رشته تاریخ فارغ التحصیل شد، شروع به کار خبرنگاری و نویسندگی سیاسی برای مجله‎‌ای فرانسوی کرد. یک ماموریت کاری به ژنو باعث آشنایی او با دانشجویی دانمارکی به اسم "ارلین کریستینسن" می‎شود، که این آشنایی عاشقانه یک سال بعد منجر به ازدواج آن‎ها می‎شود و آن‎ماری سلینکو به همراه همسر خود برای زندگی به دانمارک می‌رود.

در ۱۹۳۷ زمانی که آن بیست ساله اولین رمان خود با نام «من دختر زشتی بودم» را منتشر کرد و در همان زمان به ۱۲ زبان ترجمه شد.

در جنگ جهانی دوم، دانمارک، توسط آلمان اشغال شد و به دلیل فعالیت‏های سیاسی، آن‏ماری سلینکو و همسرش بارها توسط سازمان اطلاعات و جاسوسی آلمان که آن زمان توسط هیتلر اداره می‎شد تهدید شدند و به همین دلیل با قایق ماهیگیری به سوئد مهاجرت کردند.

او پس از مهاجرت و اواخر جنگ جهانی باز به فعالیت‎های سیاسی خود ادامه داد و این بار به عنوان مترجم با سازمان صلیب سرخ همکاری کرد و برای آزادی تعداد بسیاری از زندانیان اردوگاه مرگ تلاش کرد. و همچنین در کنار همسرش در پست‎های مختلف دیپلماتیکی در لندن، پاریس و کوپنهاگ شروع به فعالیت کرد.

او در سوئد با سازمان برنادوت و یکی از نوادگان دزیره آشنا شد و وقتی داستان خیانت ناپلئون بناپارت را از زبان او شنید مشتاق به نوشتن این داستان شد، او پس از جمع آوری اطلاعات بسیار شروع به نوشتن کرد. این رمان دزیره کتابی تاریخی است که اتفاقات آن زمان را در غالب یک داستان عاشقانه و جذاب بیان کرده. در این رمان می‎توان به خوبی ناپلئون بناپارت شناخت تمام عطوفت، خشونت، جاه‌طلبی و ضعف‎های او را دید بدون آنکه مانند دیگر کتاب‏های تاریخی از او اسطوره‎ای ساخته شده باشد.

این کتاب با زبانی ساده و صمیمی بیان نوشته شده است، این ساده نویسی باعث شد تا خوانندگان آن به خوبی بتوانند با این رمان ارتباط برقرار کنند و این کتاب پس از چاپ به زبان‎های مختلف ترجمه شود و به عنوان ده رمان برتر جهان معرفی شود. نکته جالب درباره‌ی این داستان در نوع نگارش آن است. رمان به زبان اول شخص است و به‌گونه‎ای نوشته شده که انگار دفترخاطرات دزیره را که هرشب اتفاقات روزانه خود را در آن نوشته است می‎خوانیم.

آنچه اين رمان را ممتاز و نظرگیر و ماندگار كرده قطعاً داستان زندگي دزيره كلاري، دختر يك حريرفروش در مارسي نيست كه به مقام ملكه سوئد و نروژ رسيد، آنچه كه به اين رمان ارزش و اهميت مي دهد، زندگينامه ناپلئون يكي از سرشناس ترين و بزرگترين چهره‌هاي تاريخ نه تنها فرانسه بلكه همه‌ی جهان است. شرح حال ساده و به ويژه شرح خصوصيات اخلاقي، روحي، جسمي و بلندپروازي‌هاي ناپلئون است كه با دقت و ظرافت كم نظيري، بدون ادعاي تاريخ نگاري در اين كتاب آمده است. اگر كسي مي خواهد به شخصيت واقعي ناپلئون و خانواده اش پي ببرد، اين كتاب پاسخ‌گوی این انتظار مي تواند باشد.

بستن

پادشاهی میسان و اهواز یا احواز

36,000 تومان
عبدالنبی قیم

این کتاب درباره تاریخ منطقه جنوب غربی ایران است.

قیم قبل از این هم دو کتاب درباره تاریخ منطقه خوزستان به نام های " پانصد سال تاریخ خوزستان"و" فراز و فرود شیخ خزعل" تالیف کرده بود.

انتشار فرهنگ عربی به فارسی نیز از دیگر فعالیت های قیم است که دراین باره می توان به انتشار " فرهنگ معاصر عربی فارسی" و" فرهنگ معاصر میانه عربی فارسی" اشاره داشت.

بستن

زن و مار

45,000 تومان
هایدماری کخ ترجمه: شادی ابراهیمی

هایدماری کخ (به آلمانی: Heidemarie Koch) (زادهٔ ۱۷ دسامبر ۱۹۴۳ در مارزبورگ) ایران‌شناس اهل آلمان است. او کتابِ از زبان داریوش را در سال‌های افول ایران‌شناسی دههٔ ۱۹۹۰ نوشت. هایدماری کخ نخستین مرحلهٔ تحصیلات دانشگاهی خود را با دریافت درجهٔ فوق‌لیسانس ریاضی گذراند و شاید اگر به‌تصادف و به‌سبب شغل همسر باستان‌شناسِ خود با پروفسور والتر هینتس، ایران‌شناس آلمانی، آشنا نمی‌شد، هرگز به تاریخ و فرهنگ ایران روی نمی‌آورد. هایدماری کخ بعدها در رشتهٔ ایران‌شناسی تحصیل کرد و در این رشته تا درجهٔ پروفسوری پیش رفت. تمامی پژوهش‌های وی دربارهٔ فارس و تخت‌جمشید و امور اجتماعی ایران زمان هخامنشیان و براساس الواح گِلیِ خزانهٔ تخت‌جمشید است.

بستن

یونانیان و بربرها (دوره ۱۵ جلدی)

450,000 تومان

نویسنده: امیرمهدی بدیع

مترجمان: مرتضی ثاقب‌فر، ع. روح‌بخشان، قاسم صنعوی

درباره یونان باستان چه می‌دانیم؟ یونانی که از ابتدای تاریخ تا صدر اسلام روابط و برخوردهای گوناگون با ایران داشته است، گاه جزئی از شاهنشاهی هخامنشی و گاه همسایه و هم‌مرز آن در شمال غربی قلمرو ایران‌زمین بوده‌ است و مهد فیلسوفان، سیاستمدران و خطیبان شناخته‌ شده است.

درباره هرودوت که اروپایی‌ها به غلط و عمداً او را «پدر تاریخ» کرده‌اند و درباره غرض‌ورزی‌های  او در نقل تاریخ و مخصوصاً روابط آتن با ایران چه مقدار اطلاع داریم. این به اصطلاح «پدر تاریخ» نه فقط نسبت به ایران کینه می‌ورزیده که حتی در مورد یونانیان غیر آتنی نیز دست به تحریف تاریخ و سرهم‌بندی جعلیات زده‌است چندان‌ که مورخ یونانی دیگری به نام  پلوتارک در همان عصرِ باستان کتابی در افشای جعلیات و تحریفات او با عنوان در خباثت هرودوت تألیف کرده بوده‌است…

این تحریفات و جعلیات در طی بیست و چهار قرن همواره به عنوان تاریخ واقعی رویت شده‌اند و مورد قبول قرار گرفته‌اند تا سی و چند سال‌ پیش که یک محقق و مورخ ایرانی با مطالعه دقیق کتاب هرودوت و همه کتاب‌های یونان پرده از آنها برداشت و با تألیف مجموعه پانزده جلدی یونانیان‌ و  بربرها «روی دیگر تاریخ» را نشان داد.

ارزش تألیف امیرمهدی بدیع که در اصل به زبان فرانسوی است در این است که او با تسلط کامل بر زبان‌های اروپایی و منحصراً تمسک به منابع غربی حقیقت تاریخ را نشان داده ‌است.

این مجموعه به‌وسیله گروهی از مترجمان مبرز و باسابقه به فارسی درآمده و با دقت وسواس‌آمیز ویرایش شده‌است.

عنوان مجلدات منتشرشده:

جلد اول: خطا در تاریخ، ترجمه مرتضی ثاقب‌فر

یونانیان و بربرها، که جلد اول آن با عنوان خطا در تاریخ انتشار می‌یابد مجموعه‌ای است در زمینه بررسی روابط ایران با یونان از سرآغاز تاریخ تا روزگار اسکندر، در جلد اول که به بررسی  اشتباهی که در تاریخ روی داد اختصاص یافته‌است تصویر نادرست یونانیان نسبت به اقوام دیگر شناسایی و تجزیه و تحلیل شده‌است و به دنبال آن زندگی اسکندر و رفتار خود کامانه او و سرانجام گزارشها و آرای مورخان یونانی و پس از آنان تا به امروز مورد بررسی و نقد قرار گرفته است.

جلد دوم: دو جهان مکمل یکدیگر، ترجمه ع. روح‌بخشان

امیر مهدی بدیع، مؤلف میهن دوست و دانشمند مجموعه یونانیان و بربرها، جلد دوم این اثر گرانقدر را با عنوان دو جهان مکمل یکدیگر به بررسی روابط دو کشور و دو تمدن درجه اول دنیای باستان اختصاص داده است و فارغ از تعصبات قومی و نژادی نشان می‌دهد که این دو جهان به ظاهر متفاوت، در واقع مکمل همدیگر بوده‌اند، اما مورخان ناأگاه یا مغرض ضمن نادیده گرفتن حقایق، در جهت تحریف تاریخ گام برداشته‌اند، بدیهی است که همین تحریفها که از قدیم‌ترین روزگار شایع شده بوده‌اند غالباً‌ دو ملت و دو تمدن را رویاروی هم قرار داده به کشمکش و جنگ وا می‌داشتند ، که حمله مقدونیان به ایران نمونه کامل آن است.

جلد سوم: شوش در برابر آتن، ترجمه قاسم صنعوی

برخورد میان ملتها و اقوام سابقه کهن دارد، علی الخصوص هرگاه که سرداری گردنکش یا پادشاهی خودکامه در رأس قدرت بوده است. رونقی شهر دیگری در یونان و مخصوصاً‌ در شهرهای عمده آتن و اسپارت از یک سو و ایران هخامنشی از دیگر سو به برخورد منافع اقتصادی، نفوذ فرهنگی و در نتیجه جنگ و پیکار دو طرف انجامید. در جلد سوم یونانیان و بربرها، که برای نشان دادن “روی دیگر تاریخ” یعنی – چهره واقعی تاریخ ایران، با عنوان شوش در برابر آتن نگاشته شده است، چگونگی رویارویی اجتناب ناپذیر دو ابرقدرت آن رزورگار، از زبان مورخان آن روزگار یونان شرح داده شده‌است و صورت دقیق لشکر کشی خشایارشا به یونان و عوارض آن و دروغپردازیهای هرودوت در این زمینه ترسیم شده است.

جلد چهارم: کتاب اول‌ ـ ناکامی در سالامیس ـ ترجمه مرتضی ثاقب‌فر

در جنگهایی‌ که‌ در روزگار هخامنشیان‌ میان‌ ایرانیان‌ و یونانیان‌ روی‌ دادند دو واقعه‌ بیشتر از وقایع‌ دیگر اهمیت‌ دارند: جنگهای‌ دریایی‌ در دو نقطه‌ در منطقه‌ای‌ از دریای‌ اژه‌ که‌ امروزه‌ تنگه‌ بسفور نام‌ دارد و باریک‌ترین‌ نقطه‌ این‌ تنگه‌ است‌. این‌ دو نقطه ‌ ”ناکامی‌ در سالامیس“ ‌و ”پلاته“‌ نام‌ دارند و در جنگ‌هایی‌ که‌ در آن‌ جاها میان‌ نیروهای‌ دریایی‌ ایران‌ و یونان‌ روی‌ داد، به‌ سبب‌ ازدحام‌ کشتی‌های‌ ایرانی‌، نیروی‌ دریایی‌ ایران‌ از کار بازایستاد و شکست‌ خورد. مورخان‌ یونانی‌ آن‌ زمان‌، و به‌ تَبَع‌ آنان‌ مورخان‌ بعد، این‌ دو واقعه‌ محلی‌ و دو شکست‌ کوچک‌ را همچون‌ شکست‌ بزرگ‌ و نهایی‌ ایران‌ در رویارویی‌ با یونان‌ قلمدادکرده‌اند. مولف با بررسی همان منابع یونانی نشان می دهد که این دو واقعه کم اهمیت تر از آن بودند که بر سیاست دولت هخامنشی، نظم اجتماعی و قلمرو فرهنگی ایران اثری بگذارند.

جلد چهارم: کتاب دوم ـ افسانه پیروزی ـ ترجمه مرتضی ثاقب‌فر

افسانه‌ پیروزی‌  که‌ کتاب‌ دوم‌ از جلد چهارم‌ مجموعه  یونانیان‌ و بربرها است‌، گزارش‌ کامل‌ حمله خشایارشا به‌ یونان‌ براساس‌ منابع‌ یونانی‌ است‌ که‌ بعدها مورد استناد و استفاده‌ مورخان‌ اروپایی‌ واقع‌ شده‌ است‌ و اینان‌ بدون‌ ورود به‌ کُنه‌ قضایا و تشخیص‌ خطا از صواب‌ آنچه‌ را که‌ مورخان‌ غرضمند یونان‌ قدیم‌ درباره‌ روابط‌ ایران‌ با یونان‌ نوشته‌ بوده‌اند گرفته‌ با آب‌ و تاب‌ نقل‌ کرده‌اند و شکست‌ بزرگ‌ یونانیان‌ را در جنگ‌ با ایرانیان‌ وارونه‌ جلوه‌ داده‌ و از آن‌ «افسانه‌ پیروزی‌» خود را ساخته‌اند. مؤلف‌، با بهره‌گیری‌ از همان‌ منابع‌ به‌ دقت‌ نشان‌ می‌دهد که‌ چگونه‌ «افسانه‌ به‌ تاریخ‌ تبدیل‌ شده‌است‌».

اسامی مجلدات دیگر به این شرح است:

۶- جلد پنجم: صلح شاه < کتاب اول: ضمن خواندن توسیدید >

۷- جلد پنجم: صلح شاه < کتاب دوم: پیروزیهای دیپلماتیک شوش پس از جنگهای مادی >

۸- جلد پنجم: صلح شاه < کتاب سوم: از صلح کالیاس تا پیمان کالسدوان >

۹- جلد پنجم: صلح شاه < کتاب چهارم: از پیمان کالسدوان تا صلح آنتالکیداس >

۱۰- جلد ششم: از اسکندر تا مهرداد < کتاب اول: از تهاجم مقدونی تا مرگ اسکندر >

۱۱- جلد ششم: از اسکندر تا مهرداد < کتاب دوم: جانشینان >

۱۲- جلد ششم: از اسکندر تا مهرداد < کتاب سوم: سلوکوس وارث فتح های اسکندر در ایران >

۱۳- جلد ششم: از اسکندر تا مهرداد < کتاب چهارم: رخنه رم در آسیا و نتیجه های آن >

۱۴- جلد ششم: از اسکندر تا مهرداد < کتاب پنجم: مهرداد اوپاتور یا طغیان آسیا >

۱۵- شرح حال نویسنده و فهرست اعلام توصیفی و …

بستن

تأملی در نهضت عاشورا

52,500 تومان
رسول جعفریان

نویسنده، در ابتدا منابع تاریخی مربوط به قیام عاشورا را معرفی کرده و سپس با نگاهی تاریخی، زمینه‌های قیام و گزارش قیام از آغاز تا شهادتامام(ع) و پیامدهای اجتماعی سیاسی آن را بازنموده است. در بخش‌های بعدی کتاب، ضمن پرداختن به موضوع اربعین، به تحلیل اهداف قیام پرداخته و آثار قیام حسینی را بررسی می‌کند. رسول جعفریان علاوه بر رویکرد توصیفی نسبت به قیام حسین(ع)، در بخش‌های پایانی این کتاب رویکرد تحلیلی دارد و به چرایی قیام امام(ع) پرداخته است. در پایان کتاب، نویسنده به بحث تحریفات عاشورا و علل آن پرداخته و کتاب «روضة الشهداء» ملاحسین کاشفی را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

بستن

آثار باقیه از مردمان گذشته

250,000 تومان
ابوریحان بیرونی ترجمه: پرویز سپیتمان (اذکائی)

آثار الباقیه عن القرون الخالیه (به فارسی: اثرهای مانده از سده‌های گذشته) کتابی نوشتهٔ ابوریحان بیرونی، نویسنده و دانشمند ایران زمین است. این کتاب مطالعه تطبیقی تقویم‌های فرهنگ‌ها و تمدن‌های گوناگون، درهم‌بافته با ریاضیات، نجوم، اطلاعات تاریخی، به همراه کاوش در سنن و مذاهب ملت‌های گوناگون است. بیرونی در این تألیف ارجمند به مقوله‌هایی نظیر گاهشماری و تقویم ملل مختلف، تاریخ ایران و بابل و روم، جشن‌ها و اعیاد ایرانیان و دیگر اقوام، ادیان و آثار مقدس دین یهود، زردشتی، مانوی، صائبی، مزدک و … پرداخته و نظرات ارزشمند عالمانه‌ای در این باره ارائه نموده‌است. آثار الباقیه در سال ۳۹۰ تا ۳۹۱ هجری به پایان رسید و جزو نخستین آثار بیرونی است که تقریباً در بیست سالگی او توسط دربار قابوس در گرگان گردآوری شد. نسخه‌ای از این کتاب به خط ابن الکتوبی و متعلق به اوایل قرن چهاردهم میلادی در زمان فرمانروایی ایلخانان، اکنون باقی مانده‌است که در کتابخانه دانشگاه ادینبورگ نگاه‌داری می شود. این نسخه شامل ۲۵ نگاره‌است که در نسخه باقی‌مانده دقیق دیگری متعلق به قرن هفدهم میلادی در دوره عثمانی نیز وجود دارد.

نخستین ترجمه و تصحیح فارسی این کتاب در سال ۱۳۲۱ هجری شمسی به همت اکبر داناسرشت با نام ترجمه آثارالباقیه ابوریحان بیرونی به زیور طبع آراسته شد. تعداد چاپ‌های ترجمهٔ اکبر داناسرشت تا بهمن ماه سال ۱۳۹۳ هجری شمسی به عدد ۶ رسیده‌است.

این اثر ارزنده بار دیگر به کوشش عزیزالله علیزاده تصحیح شده و در سال ۱۳۹۰ هجری شمسی آن را همراه با نمایه و واژه‌نامه منتشر کرده‌است.

پرویز سپیتمان (اذکائی) نیز ترجمه و تصحیح دقیقی از این اثر گرانقدر را با نام آثار باقیه: از مردمان گذشته و به همت نشر نی، در سال ۱۳۹۲ هجری شمسی منتشر نموده‌است. این تصحیح در سال ۱۳۸۱ برندهٔ جایزهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی شد. محمود جعفری دهقی، مدیر گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران این تصحیح را از شاهکارهای ترجمه و تألیف در بیرونی‌پژوهی می‌داند. اذکائی این اثر گران‌سنگ را پس از مقابله تازه با سه نسخه دیگر که پیش از این از سوی ادوارد زاخائو، خاورشناس برجستهٔ آلمانی و نخستین مترجم این اثر به زبان‌های اروپایی مغفول مانده بود، ترجمه و همراه با یادداشت‌های بسیار عالمانه خود منتشر کرده‌است.

بستن

تاریخ مصور آمریکا (۳جلدی)

890,000 تومان

فاطمه شفیعی سروستانی

فاطمه شفیعی سروستانی دارای دکترای مطالعات آمریکا از دانشگاه تهران نویسنده این کتاب است که با استفاده از بیش از هزار کتاب و مقاله علمی این کتاب را به رشته تحریر در آورده است.

چارچوب اصلی روایت تاریخ مصور آمریکا حرکت در سیر تاریخ از زمان گام نهادن اولین انسان بر خاک قاره آمریکا تا سال ۲۰۱۸ است.

در این کتاب نه فقط به تاریخ این کشور که به بنیان های فکری پایدار و تغییر ناپذیرش نیز پرداخته شده است. به همین جهت پرونده های مستقلی همچون سرمایه داری آمریکایی، بنیادگرایی مسیحی،محافظه کاری ،زنان،شبه نظامی گری و میهن پرستی و روابط ایران و ایالات متحده نیز بصورت کامل در کتاب مطرح شده است.

کتاب حاضر دارای ۱۲ ضرب داغکوب است که به لحاظ هنری کتابسازی آن را در رده آثاری هنری و نفیس قرار داده است.

این کتاب در کنار متن مفصلش که بیش از یک میلیون و پانصدهزار کلمه است بیش از ۳۵۰۰ تصویر و اینفوگرافی دارد که همه مخاطبین با هر سطح تحصیلی را با فرهنگ آمریکایی، سیاست آمریکایی و هر آنچه مربوط به آمریکاست آشنا می‌کند.

بستن

ایدئولوژی نهضت مشروطیت ایران (جلد اول)

30,000 تومان
فریدون آدمیت

فکر دموکراسی اجتماعی در نهضت مشروطیت ایران شامل دو قسمت است، قسمت اول آن فصلی است از کتاب مفصل ایدئولوژی نهضت ملی مشروطیت ایران که در پنج بخش تدوین شده است. بخش اول دموکراسی اجتماعی و فرقه‌های اجتماعیون، بخش دوم؛ مسائل دموکراسی اجتماعی، بخش سوم؛حرکت دهقانی و سیاست مجلس اول، بخش چهارم؛ترقی فکر دموکراسی اجتماعی، و بخش پنجم کارنامه فرقه دموکرات. قسمت دوم کتاب فریدون آدمیت که سال 1353 نوشته شد، رساله‌ای تحقیقی است در افکار و آرای محمد امین رسول‌زاده، متفکر حزب دمکرات ایران و نویسنده روزنامه ایران نو. فریدون آدمیت در این کتاب چهار رساله مهم رسول‌زاده را مورد بحث قرار داده است که یکی به فارسی نوشته و سه رساله دیگر به زبان ترکی است، زمانی که رسول‌زاده در اسلامبول ترکیه اقامت داشت. رساله‌های رسول زاده عبارتند از مقدمه تاریخی، در دموکراسی، در سوسیالیسم، در کمونیسم روسی که همگی آنها با شرح و تفضیل دکتر فریدون آدمیت تکمیل شده‌اند.

ایدئولوژی نهضت مشروطیت ایران (جلد دوم) مجلس اول و بحران آزادی

این کتاب مجلس اول را از آغاز تا به توپ بسته شدن آن، با استفاده از اسناد و مدارک بررسی می کند. از موضوعاتی که این کتاب به آن ها می پردازد، بحث هایی است که در مجلس اول مطرح بود، بحث هایی نظیر قانون اساسی ایران و بررسی حقوق زنان. این کتاب که بیان کننده چالش بین نگرش های مختلف مشروطیت و بازگو کننده بحران آزادی و تزلزل و انحطاط مجلس اول است، یکی از منابع مورد اعتماد درباره تاریخ مشروطیت به حساب می آید.

فصل اول این کتاب شکست اصلاحات نام دارد که در سه بخش دولت در حرکت قهقری، مردم در پرخاش و ستیز و ادبیات انتقادی آمده است. فصل دوم به تشکل نهضت مشروطه‌خواهی می‌پردازد که در سه بخش بحران اقتصادی و نقشه رفورم مالی، بحران سیاسی و ا علام مشروطیت و تعارضات در سیاست خارجی توسط آدمیت شرح بسط یافته است. در فصل سوم فلسفه اجتماعی و سیاسی نهضت مشروطیت به بحث گذاشته شده و نویسنده در بخش‌های نظریه سیاست مطلقه، دموکراسی سیاسی، مشروطیت مشروعه، دموکراسی اجتماعی و ادبیات اجتماعی و سیاسی به این مبحث پرداخته است. فصل چهارم کتاب که مفصل‌ترین فصل کتاب است خود به چند بخش مجزا تقسیم شده است. در این بخش‌ها مباحثی چون تحول پارلمانی، حقوق اساسی ،‌اصلاحات اقتصادی و اجتماعی و حرکت اجتماعی علیه اربابان و ملاکان به تفضیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بستن

حصاری از دروغ

120,000 تومان
آنتونی کیو براون ترجمه: محسن اشرفی

حصاری از دروغ کالبدشکافی یک تجربه‌ی عظیم است. تجربه‌ای از جنگ پنهانی برای نهاد داشتن زمان و محل وارد آوردن یک ضربهٔ جنگی: پیاده‌کردن وسیع نیروهای متفقین در خاک فرانسه در آخرین سال جنگ جهانی دوم.

به سال ۱۹۴۴ متفقین غربی باید تدارک بزرگ‌ترین تهاجم دریا به ساحل تاریخ را از دید عوامل اطلاعاتی آلمان پنهان می‌ساختند، هیتلر را در مورد زمان حملهٔ خود می‌فریفتند، و چنان نیرنگ‌هایی به‌کار می‌زدند که محل تهاجم آنان را نقاطی غیر از هدف واقعی بنمایاند. مضمون اصلی کتاب شرح این جنگ مخفی و عملیات فریب است. برای پنهان داشتن حقیقت باید «حصاری از دروغ» فراهم می‌آمد و این حصار آن‌قدر بلند و گسترده می‌بود که همه‌ی جبهه‌های جنگ را دربرمی‌گرفت. حصاری فراتر از پوشش‌ها و فریب‌های هر جنگ دیگر تاریخ که از کانادا تا هلند و از نروژ تا آرژانتین افراشته می‌شد؛ انسان‌های بسیاری در راه هرچه بلندتر افراشتن آن قربانی می‌شدند؛ و تنها عملیات اطلاعاتی جنگ جهانی دوم بود که سرویس‌های اطلاعاتی اتحاد شوروی و انگلستان در اجرای آن همکاری کردند. فریبی که در شکل‌گیری آن دستاوردهای علم الکترونیک همان‌قدر نقش داشت که خدعه‌های عهد عتیق؛ نیرنگی مرکب از همه‌ی حیله‌های جنگی تاریخ که تهاجمی بزرگ را پوشش بخشید و ماشین جنگی آلمان را فلج کرد.

آنتونی کیو براون در مسیر تشریح این مضمون اصلی سایر رخدادها و ماجراهای خواندنی جنگ جهانی دوم را نیز به‌شیوایی به تصویر کشیده است: شکل‌گیری توطئه‌های ضدهیتلری در ستاد کل ارتش آلمان، تلاش نظامیان آلمان برای متارکه‌ی جنگ با غرب، سرگذشت خونبار نیروهای مقاومت و ارتش سرّی اروپا، جنبش‌های زیرزمینی ضدنازی، تشکیلات خط نجات خلبانان متفقین، فریب‌های بی‌سیم، مبارزه‌ی بی‌پایان و سرگیجه‌آور سازمان‌های جاسوسی و ضدجاسوسی،… و نبرد نرماندی که فرجام آن تعیین‌کننده‌ی سیمای جغرافیایی جهان در واپسین ماه‌های جنگ جهانی دوم بود.

بستن

افول و سقوط شاهنشاهی ساسانی

160,000 تومان
پروانه پورشریعتی ترجمه: آوا واحدی نوایی

این کتاب پژوهشی ممتاز و ماندگار است. انتشار این اثر منظری پیش رو می‌گذارد که بی‌درنگ اندیشه را به پیرامون بسیاری از موضوعاتی که کتاب بدان پرداخته است پرواز می‌دهد. از میان کتاب‌هایی که در طی سالیان خوانده‌ام، تنها چند نمونه را به یاد می‌آورم که بتوانند به لحاظ ترکیب شگفت‌انگیز اصالت، تیزبینی، شفافیت ارائه‌ی مطالب، بررسی باریک‌بینانه‌ی منابع، و رمزگشاییِ عملی معماها با این اثر برابری کنند. من از مطالعه‌ی آن بسیار آموختم. به باور من، پس از گذشت هفتاد سال از انتشار ایران در زمان ساسانیان، اثر کریستنسن، کتاب دکتر پورشریعتی از مهم‌ترین آثار منفرد در ارتقای درک ما از تاریخ ایران است. مشخصه‌ی چشمگیر این کتاب وسعت دستور کار نویسنده و مهارت او در درهم‌تنیدن قانع‌کننده‌ی رشته‌های مختلف است. این رشته‌ها مشتمل‌اند بر: رقابت سیاسی دودمانی میان خاندان‌های بلندپایه، فروپاشی ساسانیان پیش از حمله‌ی بیزانسی‌ها و عرب‌ها، تنوع دینی در ایران سده‌های میانی، مسائل تاریخ‌نگاری، و جزئیات مهمی که از مهرها و اسناد دیگر به دست آمده‌اند. هریک از این موارد به‌تنهایی می‌توانند پژوهشگران را سال‌ها در ژرفای خود گرفتار کنند ــ کما این‌که با بسیاری چنین کرده‌اند ــ اما پورشریعتی هریک از آن موضوعات را در کلیتی مرکب و معنادار متحد کرده و در بررسی دقیق‌تر هریک از آن‌ها سهیم بوده است.

فرد م. دانر، استاد تاریخ خاور نزدیک، دانشگاه لندن

بستن

دختری که از زندان داعش گریخت (گاهی آنچه انسان بر سر انسان می‌آورد باورکردنی نیست)

36,000 تومان
فریده خلف

ترجمه: سودابه قیصری

فریده خلف، پس از فرار از چنگال داعش، در کتابی تحت عنوان «دختری که از چنگال داعش گریخت» به بازگویی داستان غم انگیز و وحشتناک خود و دیگر دختران ایزدی پرداخته است. بر اساس این کتاب، داعش ایزدی ها را به بهانه کفر، قتل عام کرد و زنان آنها را به اسارت گرفت.
فریده در این کتاب به بیان داستان غم‌انگیز خود در زمان اسارت و بردگی در دست عناصر بی‌رحم داعش پرداخته است. او پس از اینکه به شدت مورد تجاوز قرار گرفت، چندین ماه از سوی عناصر داعش خرید و فروش می شد تا اینکه توانست با چند دختر دیگر از چنگال داعشی ها فرار کند و خود را به اردوگاه پناهندگان برساند.
فریده سپس با یک خبرنگار آلمانی آشنا شد. این خبرنگار به او کمک کرد تا به آلمان پناهنده شود و در آنجا کتابی از خاطرات وحشتناک خود در زمان اسارت و بردگی در قلمرو داعش بنویسد. وی در حال حاضر به مدرسه می رود و قصد دارد یک معلم ریاضی شود.
بستن

از شرق به غرب؛ سفر به دور دنیا و ایران

90,000 تومان
آرنولد توین بی محمدحسین آریا

او در طول جنگ جهانی اول در قسمت سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس مشغول به کار بود و در سال ۱۹۱۹ نیز به مناسبت مقام سیاسی اش نماینده انگلیس در کنفرانس صلح پاریس بود. مدتی استاد تاریخ، ادبیات، زبان‌های امپراتوری بیزانس و یونانی جدید در دانشگاه لندن بود و از ۱۹۲۵ به بعد کرسی استادی تاریخ بین‌المللی این دانشگاه را در اختیار گرفت. کتب بسیاری در مورد تاریخ یونان و سرگذشت شمون نوشته‌ است.

از آثار معروف او تحقیقی در تاریخ و جهان و باخترزمین است.

بستن

تاریخ مردم ایران (۲جلدی)

150,000 تومان

عبدالحسین زرین کوب

جلد اول کتاب به تاریخ قبل از اسلام ایران مربوط می شود. از آن جا که طبق شاهنامه تاریخ قبل از اسلام ایران از دو قسمت تاریخ پهلوانی و تاریخ واقعی تشکیل شده، لذا نویسنده تمام سعی و کوشش خود را به کار برده تا تاریخ اساطیری ایران را به تاریخ واقعی آن پیوند دهد و در این زمینه موفق هم شده است. نویسنده به صورت تحلیلی با مسایل برخورد کرده و این یکی از محاسن این اثر است که آن را از حالت وقایع نگاری در آورده است.

در جلد دوم کتاب، تاریخ ایران بعد از اسلام مورد بحث قرار گرفته است. فتح ایران توسط مسلمین، اشاراتی به عهد خلفای راشدین و بحث پیرامون امویان، عباسیان، سلسله های طاهریان، علویان طبرستان، سامانیان، صفاریان، غزنویان، سلاجقه و... از جمله بخش های مختلف کتاب است. سلسله های مختلف در کنار نهضت های شیعی، خارجی، مزدکی و... و نیز کلیاتی راجع به فرق و مذاهب، تصوف، کلام، فلسفه و ادبیات فارسی و نیز اطلاعات جغرافیایی تاریخی ایران در جلد دوم تشریح و تحلیل شده است.

درباره قرون اولیه ایران اسلامی نگرش ها و تحلیل های متفاوتی ناشی از دیدگاه های افراد وجود دارد که باعث ابهام در درک واقعیات برای خواننده امروز می شود. زنده یاد زرین کوب با موشکافی، اشراف و جامع نگری ویژه، در این کتاب بسیاری از ابهامات را پاسخ می دهد.