جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب «تبلیغات: شکل گیری نگرش افراد»، از ژاک الول

ژاک الول، جامعه شناس و فیلسوف، در کتاب خود «تبلیغات: شکل گیری نگرش مردان»، تحلیلی دقیق و روشنگرانه از ماشین تبلیغاتی ارائه می دهد. این کتاب که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد، امروز به اندازه ۵۰ سال پیش مرتبط است.

ایلول پروپاگاندا را اینگونه تعریف می‌کند: «تمام روش‌هایی که توسط یک گروه سازمان‌یافته برای ایجاد تغییرات مطلوب در نگرش‌ها و رفتار گروه دیگر به کار می‌رود». او استدلال می‌کند که تبلیغات صرفاً ابزار دولت‌ها یا احزاب سیاسی نیست، بلکه توسط انواع سازمان‌ها از جمله مشاغل، کلیساها و مدارس استفاده می‌شود.

الول چهار نوع اصلی تبلیغات را شناسایی می کند:

– تبلیغات اقتصادی که برای فروش محصولات یا خدمات استفاده می شود.

– تبلیغات سیاسی که برای ترویج یک ایدئولوژی یا دیدگاه خاص استفاده می شود.

– تبلیغات ایدئولوژیک که برای پیشبرد یک جهان بینی خاص استفاده می شود. و

– تبلیغات روانکاوی که برای دستکاری احساسات مردم استفاده می شود.

همه انواع تبلیغات دارای ویژگی های مشترک خاصی هستند، مانند استفاده از نمادها و شعارها، استفاده دقیق انتخاب شده از اطلاعات و اطلاعات نادرست، و ایجاد یک واقعیت مصنوعی. تبلیغات نیز تا حد زیادی به دستکاری عاطفی متکی است تا استدلال عقلانی.

تبلیغات اقتصادی: نمونه ای از آن قرار دادن محصولات در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی است. تبلیغات همچنین برای فروش محصولاتی که ما به آنها نیاز نداریم مانند ساعت مچی، کیف دستی و لوازم آرایشی استفاده می شود. اغلب ما حتی نمی دانیم که در معرض تبلیغات قرار می گیریم. به عنوان مثال، وقتی می بینیم یک سلبریتی محصولی را تایید می کند، احتمال خرید آن بیشتر است. مثال دیگر تبلیغات است که نوعی تبلیغات است که در جامعه مدرن همه جا وجود دارد. تبلیغات برای ایجاد نیاز یا تمایل به یک محصول یا خدمات طراحی شده اند و اغلب از جذابیت های احساسی برای این کار استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک آگهی تبلیغاتی برای یک ماشین جدید ممکن است ماشین را در حال رانندگی در مناظر زیبا، با صدای غرش موتور در پس زمینه نشان دهد. این تبلیغات به گونه ای طراحی شده است که بیننده احساس خوبی نسبت به خودرو داشته باشد و تمایل به داشتن آن را ایجاد کند.

تبلیغات سیاسی: دولت ها و احزاب سیاسی از آن برای تبلیغ برنامه های خود استفاده می کنند. این می تواند به شکل سخنرانی، گزارش های خبری و کمپین های روابط عمومی باشد. اغلب، تبلیغات سیاسی برای برانگیختن ترس یا نفرت از دشمن یا ترویج یک ایدئولوژی خاص استفاده می شود. به عنوان مثال، در طول جنگ سرد، دولت ایالات متحده از تبلیغات برای ترویج ایدئولوژی سرمایه داری و برانگیختن ترس از کمونیسم استفاده کرد. و اتحاد جماهیر شوروی از تبلیغات برای ترویج ایدئولوژی سوسیالیسم خود و برانگیختن ترس از سرمایه داری استفاده کرد. امروزه، تبلیغات سیاسی همچنان برای ترویج برنامه های ایدئولوژیک و شیطان جلوه دادن مخالفان مورد استفاده قرار می گیرد.

تبلیغات ایدئولوژیک: برای پیشبرد یک جهان بینی خاص استفاده می شود. این می تواند به شکل گزارش های خبری، کتاب، فیلم و وب سایت باشد.

تبلیغات روانکاوی: این زمانی اتفاق می افتد که تبلیغ کنندگان از احساسات ما برای فروش محصولات استفاده می کنند. آنها این کار را با نشان دادن چیزهایی که ما می خواهیم، مانند افراد زیبا، یا با ایجاد احساس ترس یا گناه به ما انجام می دهند. به عنوان مثال، یک آگهی تجاری ممکن است مادری را نشان دهد که می‌تواند زمان بیشتری را با فرزندانش بگذراند، زیرا از مواد شوینده خاصی استفاده می‌کند. آگهی تجاری به گونه ای طراحی شده است که در صورت عدم استفاده از محصول احساس گناه کنیم و تمایل به استفاده از آن را ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *