جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب «صفحه بزرگ شطرنج» اثر زبیگنیو برژینسکی

در حالی که کتاب های زیادی درباره ژئوپلیتیک نوشته شده است، تعداد کمی از آنها به اندازه «صفحه بزرگ شطرنج» اثر زبیگنیو برژینسکی روشنگر یا بحث برانگیز هستند. در این کتاب، برژینسکی چشم انداز خود را برای هژمونی جهانی آمریکا بیان می کند. او استدلال می کند که آمریکا باید موقعیت خود را به عنوان ابرقدرت برجسته جهان به هر قیمتی حفظ کند، حتی اگر این به معنای مداخله نظامی در کشورهای دیگر یا قربانی کردن جان سربازان آمریکایی باشد.

برژینسکی جهان را به چهار دسته تقسیم می‌کند: «هسته»، «پیرامون»، «نیمه پیرامونی» و «حاشیه». او استدلال می کند که کشورهای اصلی (آمریکا، اروپا، روسیه و ژاپن) تنها کشورهایی هستند که دارای قدرت اقتصادی و نظامی برای تأثیرگذاری بر رویدادها در مقیاس جهانی هستند. کشورهای پیرامونی (بقیه آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین) آنقدر فقیر و ضعیف هستند که اهمیتی نداشته باشند، در حالی که کشورهای نیمه پیرامونی (چین، هند، برزیل و غیره) یا هنوز آنقدر قدرتمند نیستند که بتوانند بازیگر اصلی باشند. یا علاقه ای به امور جهانی ندارند.

“صفحه بزرگ شطرنج” عنوان به اعتقاد برژینسکی اشاره دارد که آمریکا باید اوراسیا را کنترل کند تا مسلط بماند. اوراسیا خانه اکثریت قریب به اتفاق جمعیت و منابع جهان است، بنابراین هر کسی که اوراسیا را کنترل کند ناگزیر به ابرقدرت جهان تبدیل خواهد شد. به همین دلیل، برژینسکی استدلال می کند که آمریکا باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا از کنترل بیش از حد یک کشور بر اوراسیا جلوگیری کند.

این کتاب در ابتدا در سال ۱۹۹۷ منتشر شد و از آن زمان تاکنون چندین بار تجدید نظر شده است. این یکی از مهمترین آثار ژئوپلیتیک تا به امروز باقی مانده است. در اینجا سه نکته کلیدی از «صفحه بزرگ شطرنج» آورده شده است:

۱) ایالات متحده باید موقعیت خود را به عنوان ابرقدرت برجسته جهان به هر قیمتی حفظ کند. این شامل مداخله نظامی در کشورهای دیگر و قربانی کردن جان سربازان آمریکایی در صورت لزوم می شود.

۲) آمریکا باید از کنترل بیش از حد یک کشور بر اوراسیا جلوگیری کند. اوراسیا خانه اکثریت قریب به اتفاق جمعیت و منابع جهان است، بنابراین هر کسی که اوراسیا را کنترل کند ناگزیر به ابرقدرت جهان تبدیل خواهد شد.

۳) ایالات متحده باید بر حفظ روابط خوب با اروپا و روسیه و در عین حال مهار ظهور چین تمرکز کند. این سه منطقه برای موفقیت آمریکا در صفحه شطرنج بزرگ ژئوپلیتیک حیاتی هستند.

در “صفحه بزرگ شطرنج”، زبیگنیو برژینسکی چشم انداز خود را برای هژمونی جهانی آمریکا بیان می کند. او استدلال می کند که آمریکا باید موقعیت خود را به عنوان ابرقدرت برجسته جهان به هر قیمتی حفظ کند، حتی اگر این به معنای مداخله نظامی در کشورهای دیگر یا قربانی کردن جان سربازان آمریکایی باشد. در حالی که بحث برانگیز است، “صفحه بزرگ شطرنج” یکی از مهمترین آثار ژئوپلیتیک تا به امروز باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *