جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب عصر ماشین های معنوی از ری کورزویل

تکینگی
در عصر ماشین‌های معنوی به ما گفته می‌شود که ماشین‌ها در نهایت هوشمندتر از ما خواهند شد. کورزویل قبلاً پیش‌بینی کرده بود که آنها در مواردی مانند شطرنج، تجارت مالی و تشخیص بیماری‌ها بهتر خواهند شد. اما مردم با تلاش برای به حداقل رساندن اهمیت این پیشرفت ها – برای مثال با کاهش پیچیدگی بازی شطرنج – عقب رانده اند.

البته، بسیاری از فعالیت‌های اساسی وجود دارد که رایانه‌ها نمی‌توانند انجام دهند، و کودکان آن‌ها را ساده و سرراست می‌دانند. علاوه بر این، انسان ها خیلی خوب هستند.

ما در بسیاری از وظایف صلاحیت داریم در حالی که هوش مصنوعی در اهداف منحصر به فرد فوق تخصصی است. اما در نهایت، آنها پیچیده تر می شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند – و بنابراین دانش را با سرعتی که ما نمی توانیم درک کنیم حفظ می کنند و ایجاد می کنند.

اما یک سناریوی محتمل این است که ما با هوش مصنوعی ادغام خواهیم شد و دیگر تفاوتی بین این دو وجود نخواهد داشت. هنگامی که این ادغام در قرن آینده اتفاق بیفتد، ما نمی توانیم تفاوت بین افکار خودمان و افکاری که توسط هوش وسیعی که به آن متصل هستیم را تشخیص دهیم. ما فوق بشر خواهیم شد و قادر خواهیم بود چیزها را با سرعتی نجومی یاد بگیریم و انجام دهیم. نانوربات‌ها می‌توانند هر گونه نقص در ماشین‌های بیولوژیکی داخلی ما را تشخیص دهند. تجربیات مجازی ما به اندازه تجربیات واقعی ما غنی تر خواهد بود – اگر نه غنی تر. و هر روز به این نقطه – “تکینگی” نزدیکتر می شویم.

لودیت ها
برخی از انسان‌ها (لودیت‌ها) ممکن است ترجیح دهند که پشت سر بمانند، اما اکثریت قریب به اتفاق نیاز دارند که ادامه دهند. کورزویل استدلال های ارائه شده توسط افرادی که با فناوری مخالف هستند، از جمله تد کاچینسکی – که تحلیل دقیق و مستدل از وضعیت جامعه مدرن قدردانی و جدی گرفته می شود را به حداقل نمی رساند. اما کورزویل معتقد است که برای بازگشت انسانها به زندگی در طبیعت خیلی دیر شده است – طبیعت کافی برای تعداد افراد روی کره زمین باقی نمانده است. شهرنشینی و پیشرفت فناوری کارآمد انتخاب نیستند، بلکه تحولات ضروری هستند.

قانون بازده شتاب دهنده
پیشرفت تکنولوژیکی ما در بیشتر تاریخ بشر را می توان به صورت یک خط صاف و افقی روی یک نمودار دو بعدی نشان داد (دسترسی عمودی پیشرفت را نشان می دهد و دسترسی افقی زمان را نشان می دهد). اما از آنجایی که این اثرات ترکیبی کوچک در طول زمان اتفاق می‌افتد – همانطور که ما به طور تدریجی در فناوری ساخت مهارت بیشتری پیدا می‌کنیم – این خط صاف خیلی سریع شروع به منحنی شدن می‌کند. ما به “زانوی منحنی” نزدیک خواهیم شد. این ایده تسریع بازده است.

هر دوره از پیشرفت تکنولوژی سرعت پیشرفتی را که در دوره بعدی تجربه خواهیم کرد تسریع می کند. همین روند را می‌توان در تکامل مشاهده کرد، زیرا ما از ارگانیسم تک سلولی بیرون آمدیم، جایی که در بیشتر زمان‌ها خیلی کم اتفاق می‌افتاد، اما پس از آن در یک دوره بسیار کوتاه، پیچیدگی باورنکردنی پدیدار شد.

قانون مور
قانون مور می گوید که قیمت قدرت محاسباتی هر هجده ماه نصف می شود. همانطور که فناوری ارزان تر و در دسترس تر می شود و افراد بیشتری تحصیل می کنند، و با افزایش ارتباطات ما، و با پیشرفت حوزه هوش مصنوعی، اثرات ترکیبی بزرگ تری را شاهد خواهیم بود. فعل و انفعال بین این فرآیندهای موازی پیشرفت تکنولوژیکی غیرخطی ایجاد می کند که ما را به تکینگی نزدیک تر می کند.

همانطور که در طول زمان در این خط همیشه منحنی حرکت می کنیم، پیشرفت های تکنولوژیکی ما با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. در واقع آنقدر سریع که ما کمتر قادر به درک سرعت این تغییرات خواهیم بود و در پیش بینی درست چگونگی ادامه روند کاملاً ناتوان خواهیم بود.

کورزویل یک مخترع است و عمر خود را صرف مطالعه هوش مصنوعی کرده است و این وظیفه را بر عهده گرفته است که اختراعات خود را با ما به اشتراک بگذارد. پیش بینی های او در گذشته بسیار دقیق بوده است. او چیزی شبیه یک نوستراداموس علمی است – بسیار قوی تر، اما نه کمتر ترسناک.

ارزیابی
با توجه به طولانی بودن کتاب، می‌توان بحث دقیق‌تری درباره پیچیدگی‌های اخلاقی که در آینده پدیدار خواهد شد، ارائه کرد. در حالی که او موضع مخالف ارائه شده توسط لودیت ها را بیش از حد ساده نمی کند، اما این استدلال را به اندازه کافی توسعه نمی دهد، و خواننده را با سؤالات زیادی در مورد اینکه آیا ما در جهت درست حرکت می کنیم، باقی می گذارد. نادیده گرفتن این نگرانی ها به عنوان بی ربط از آنجایی که ما در حال حاضر بیش از حد به هم وابسته و پرجمعیت شده ایم، موضوع را از دست می دهد. و در نهایت، بحث کمی در مورد اینکه چرا این جهت بهینه است وجود دارد. هدف ما چیست؟ آیا برای تبدیل شدن به خدایان جهان است؟ اصلاً به چه معناست؟ و به چه قیمتی؟

اگر می خواهید بفهمید که فناوری با چه سرعتی در حال پیشرفت است، کورزویل در گذشته چقدر در پیش بینی رویدادهای آینده دقیق عمل کرده است و چشم انداز او برای آینده چیست. این کتاب را بخوان. ممکن است با نظرات یا فلسفه کورزویل موافق نباشید، اما پیش‌بینی‌های او دقیق، چشمگیر و کاملاً مستدل بوده است. من افراد زیادی را دیده‌ام که سعی می‌کنند با صندلی بازویی، کورزویل را با اضطراب وجودی تشخیص دهند و او را به‌عنوان یک شغل بداخلاق کنار بگذارند. در نوشته هایش هیچ کدام را ندیدم. این کتاب سرگرم کننده، آموزنده و قابل تامل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *