جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه رمان جزیره از آلدوس هاکسلی

هاکسلی تا زمان مرگش در سال ۱۹۶۳ در سن ۶۹ سالگی به نوشتن ادامه داد. رمان آخر او، جزیره (۱۹۶۲)، در جزیره ای منزوی می گذرد که در آن مردم زندگی ساده ای در هماهنگی با طبیعت دارند. این کتاب یک فلسفه سیاسی سوسیالیستی لیبرتارین را ترویج می کند و جوامع صنعتی مدرن را به دلیل تخریب محیط زیست و بی عدالتی اجتماعی نقد می کند.

«جزیره» در آینده اتفاق می‌افتد و داستان جامعه‌ای را روایت می‌کند که پیشرفت علمی را رد کرده و به سبک زندگی ابتدایی‌تری بازگشته است. شخصیت اصلی، ویل فارنبی، در جزیره پالا غرق می شود و باید خود را با شیوه جدید زندگی وفق دهد.

رمان با ویل فارنابی، روزنامه‌نگار بدبین شروع می‌شود که توسط آقای پیلان استخدام می‌شود تا زن جوانی به نام سوسیلا را از جزیره پالا بازگرداند. فرنابی تمایلی به این کار ندارد، اما به پول نیاز دارد. او به سمت پالا حرکت می کند و به زودی در جزیره غرق می شود. در آنجا با سوسیلا و همسرش رنگا آشنا می شود. رنگا پزشک است و سوسیلا یک پرستار. آنها او را می گیرند و به او کمک می کنند تا از جراحاتش بهبود یابد.

فرنابی به سرعت شروع به لذت بردن از زندگی در پالا می کند. او سبک زندگی ساده و کمبود فناوری را دوست دارد. او همچنین عاشق سوسیلا می شود. با این حال، او به زودی متوجه می شود که همه چیز در پالا خوب نیست. جنگ قدرت بین دو جناح اصلی در جزیره وجود دارد: آنهایی که می خواهند سبک زندگی سنتی را حفظ کنند و کسانی که می خواهند پالا را مدرن کنند. فرنابی در میانه این درگیری گرفتار می شود و باید طرف هایی را انتخاب کند.

او در نهایت تصمیم می‌گیرد به مدرن‌سازان کمک کند، اما اقدامات او عواقب ویرانگری برای سوسیلا و رنگا دارد. سوسیلا کشته می شود و رنگا دلشکسته می ماند. فرنابی خیلی دیر متوجه می شود که اشتباه کرده و در مورد پالا اشتباه کرده است. رمان با خروج او از جزیره، تنها و سرخورده به پایان می رسد.

«جزیره» رمانی قابل تامل است که به بررسی موضوعات پیشرفت، سنت و عشق می پردازد. کاوش هاکسلی از این مضامین از طریق شخصیت‌های ویل فارنبی و سوسیلا رنگا هم متقاعدکننده و هم دلخراش است. این رمان در نهایت یک تراژدی است، اما در عین حال تفسیری روشنگر از وضعیت انسان است.

آلدوس هاکسلی یکی از پرکارترین نویسندگان نسل خود بود که در طول زندگی خود رمان، شعر، مقاله و حتی کتاب های کودک تولید کرد. آثار او مضامین عمیق فلسفی و روان‌شناختی را بررسی می‌کند و خواندن آن را برای هر کسی که به ادبیات قرن بیستم علاقه‌مند است، حیاتی می‌سازد. در این راهنما، ما نگاهی جامع به تمام آثار اصلی هاکسلی انداخته‌ایم تا بهتر بتوانید از سهم او در ادبیات و ایده‌ها قدردانی کنید.

تسلیحات، بدهی جهانی، و منسوخ شدن برنامه ریزی شده – اینها سه ستون رفاه غرب هستند. اگر جنگ، اسراف و وام دهندگان از بین می رفتند، شما سقوط می کردید. و در حالی که شما مردم بیش از حد مصرف می کنید، بقیه جهان بیشتر و بیشتر در یک فاجعه مزمن فرو می رود.”

– آلدوس هاکسلی، جزیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *