جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه رمان قطب‌نمای طلایی نوشته فیلیپ پولمن

«قطب‌نمای طلایی» نوشته فیلیپ پولمن، اولین کتاب از سه‌گانه «مواد تاریک او» است. داستان در یک جهان موازی اتفاق می‌افتد که در آن روح افراد در خارج از بدنشان در قالب حیواناتی به نام دیمون وجود دارد. شخصیت اصلی، Lyra Belacqua، دختر جوانی است که در کالجی در آکسفورد، انگلستان زندگی می کند. او یک کودک کنجکاو و ماجراجو است که وقتی عمویش لرد آسریل با اطلاعاتی در مورد ماده مرموز به نام “غبار” که گفته می شود منشاء همه گناهان و بدی ها است، درگیر یک جستجوی خطرناک می شود.

عموی لیرا یک قطب نما یا ارتفاع سنج طلایی به او نشان می دهد که می تواند به هر سوالی صادقانه پاسخ دهد. او به او می گوید که Magisterium، یک سازمان مذهبی قدرتمند، به دنبال منبع گرد و غبار برای کنترل آن و حفظ قدرت خود است. لرد آسریل قصد دارد منبع غبار را پیدا کند و Magisterium را سرنگون کند و از Lyra می خواهد که از ارتفاع سنج برای کمک به او در جستجوی خود استفاده کند.

لایرا به زودی در سفری غرق می شود که او را در جهان های مختلف از جمله سرزمین یخ زده خرس های زره پوش و شهر مردگان می برد. در طول راه، او با گروهی از شخصیت‌ها آشنا می‌شود، از جمله ویل پری، پسری از دنیای ما که او نیز به جستجوی گرد و غبار کشیده شده است، و خانم کولتر، زنی قدرتمند و مرموز که ممکن است برای Magisterium یا ممکن است کار کند. دستور کار خودش را دارد

همانطور که سفر لیرا و ویل در حال پیشرفت است، آنها متوجه می شوند که منبع غبار آن چیزی نیست که Magisterium آن را باور می کند، و تلاش آنها در واقع بخشی از یک نبرد بزرگتر بین خیر و شر است. آنها همچنین می آموزند که سرنوشت خودشان در هم تنیده شده است و ممکن است تنها کسانی باشند که می توانند جهان خود را از نابودی نجات دهند.

قطب نما طلایی یک ماجراجویی هیجان انگیز و خارق العاده است که موضوعات قدرت، فساد و ماهیت خیر و شر را بررسی می کند. همچنین پرسش هایی را در مورد نقش دین در جامعه و اهمیت اراده آزاد مطرح می کند. این کتاب پس از انتشار مورد تحسین گسترده قرار گرفت و از آن زمان به کلاسیک محبوب ادبیات فانتزی بزرگسالان جوان تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *