جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب آنارشی و مسیحیت از ژاک الول

ژاک الول فیلسوف و متکلم فرانسوی در کتاب خود آنارشی و مسیحیت به بررسی سازگاری آنارشیسم و مسیحیت می پردازد. از نظر تاریخی، این دو ایدئولوژی با یکدیگر در تضاد بوده اند. مسیحیت از سلسله مراتب و ساختارهای قدرت حمایت می کند در حالی که آنارشیسم خواهان برچیدن آنها است. با این حال، ایلول استدلال می کند که در هسته خود، مسیحیت و آنارشیسم هر دو بر اساس رد اقتدار سکولار بنا شده اند. برای مسیحیان، این اقتدار ریشه در خدا دارد، در حالی که برای آنارشیست ها، از دولت گرفته شده است. این بنیاد مشترک امکان همزیستی این دو ایدئولوژی را فراهم می کند.

از نظر تاریخی، این دو ایدئولوژی با یکدیگر در تضاد بوده اند. مسیحیت از سلسله مراتب و ساختارهای قدرت حمایت می کند در حالی که آنارشیسم خواهان برچیدن آنها است. با این حال، ایلول استدلال می کند که در هسته خود، مسیحیت و آنارشیسم هر دو بر اساس رد اقتدار سکولار بنا شده اند. برای مسیحیان، این اقتدار ریشه در خدا دارد، در حالی که برای آنارشیست ها، از دولت گرفته شده است. این بنیاد مشترک امکان همزیستی این دو ایدئولوژی را فراهم می کند.

Ellul با ردیابی ریشه های مسیحیت و آنارشیسم شروع می شود. او استدلال می‌کند که مسیحیت از نیاز به ایجاد فضایی برای کسانی که اقتدار سکولار امپراتوری روم را رد می‌کردند، پدید آمد. به همین ترتیب، او ادعا می کند که آنارشیسم به عنوان پاسخی به انقلاب صنعتی و ظهور سرمایه داری ظهور کرد. این دو رویداد تاریخی منجر به یک نابرابری اجتماعی عمیق شد که آنارشیست ها به دنبال جبران آن از طریق ایدئولوژی خود بودند.

در حالی که مسیحیت و هرج و مرج ممکن است ریشه های متفاوتی داشته باشند، اما دشمن مشترکی در اقتدار سکولار دارند. این اشتراک این امکان را برای مسیحیان و آنارشیست ها فراهم می کند تا در جهت اهداف مربوطه خود با یکدیگر همکاری کنند. مسیحیان می توانند از آنارشیست ها حمایت معنوی کنند در حالی که آنارشیست ها می توانند چارچوب سیاسی بسیار مورد نیاز را برای مسیحیان فراهم کنند. به این ترتیب، این دو ایدئولوژی می توانند به جای اینکه مانند گذشته علیه یکدیگر کار کنند، مکمل یکدیگر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *