جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب «تبلیغات و اذهان عمومی» از نوام چامسکی

نوام چامسکی در کتاب خود با عنوان «تبلیغات و اذهان عمومی» به موضوع تبلیغات و تأثیرات آن بر اذهان عمومی می پردازد. او بحث می کند که چگونه از تبلیغات برای کنترل توده ها و جلوگیری از تفکر آنها استفاده می شود. او همچنین توضیح می‌دهد که چگونه مردم می‌توانند ارزیابی انتقادی اطلاعات را یاد بگیرند تا کورکورانه آنچه را که به آنها گفته می‌شود نپذیرند.

چامسکی با ذکر این نکته آغاز می کند که تبلیغات چیز جدیدی نیست. قرن هاست که وجود داشته است. پروپاگاندا به اطلاعاتی گفته می شود که به منظور ترویج یک دیدگاه یا دستور کار خاص منتشر می شود. اغلب برای تأثیرگذاری بر نظرات، احساسات یا رفتار افراد استفاده می شود.

وی در ادامه می گوید که می توان از تبلیغات برای اهداف خیر یا شر استفاده کرد. به عنوان مثال، در طول جنگ جهانی دوم به طور گسترده ای از تبلیغات برای جلب حمایت از تلاش های جنگی استفاده شد. با این حال، می‌توان از آن برای کنترل افراد با اطلاعات نادرست از آنچه در دنیای اطرافشان می‌گذرد نیز استفاده کرد.

چامسکی بیان می‌کند که رسانه‌های جمعی یکی از قدرتمندترین ابزارهای تبلیغ هستند. او مدعی است که رسانه ها توسط صاحبان آن کنترل می شود و هدف آنها کسب درآمد است نه اطلاع رسانی به مردم. رسانه ها این کار را با ارائه اطلاعات به گونه ای انجام می دهند که به نفع صاحبان قدرت و ارتقای منافع آنها باشد.

مردم می توانند با یادگیری تفکر انتقادی در مورد اطلاعاتی که با آنها ارائه می شود از خود در برابر تبلیغات محافظت کنند. آنها باید از خود بپرسند که چه کسی اطلاعات را ارائه می دهد و انگیزه آنها چیست. آنها همچنین باید به همه جوانب یک موضوع نگاه کنند تا نظرات خود را شکل دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *