جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب درهای ادراک از آلدوس هاکسلی

هاکسلی علاوه بر رمان‌هایش، مقالات زیادی نیز درباره موضوعات مختلف مانند مذهب، سیاست و مسائل اجتماعی نوشت. او به ویژه به داروهای روانگردان و اثرات بالقوه آنها بر آگاهی انسان علاقه داشت. مقاله او “درهای ادراک” (۱۹۵۴) تجربه مصرف مسکالین را در حین کار بر روی “درهای ادراک” (۱۹۵۶) شرح می دهد، کتابی درباره داروهای تغییردهنده ذهن که الهام بخش نام گروه راک The Doors بود.

در «درهای ادراک»، آلدوس هاکسلی شرح مفصلی از تجربه خود با مسکالین، یک داروی روانگردان قوی ارائه می دهد. هاکسلی استدلال می کند که اثرات تغییر دهنده ادراک مسکالین می تواند بینش هایی را در مورد ماهیت واقعیت ارائه دهد. او همچنین مدعی است که روش‌های سنتی تفکر دینی در ارائه تجربه مستقیم الهی به افراد به اندازه کافی پیش نمی‌رود.

هاکسلی با توصیف واقعیت روزمره خود شروع می کند، که به نظر او مادی و مادی گرایانه است. او سپس تجربه خود را با مسکالین توصیف می کند، که برای به دست آوردن درک معنوی بیشتری از واقعیت استفاده کرد. او استدلال می کند که مواد مخدر به او اجازه می دهد جهان را به شیوه ای جدید و فارغ از محدودیت های زمان و مکان ببیند. هاکسلی همچنین تجربیات خود را با سایر حالات تغییر یافته آگاهی، از جمله مواردی که توسط مدیتیشن و دعا ایجاد می شود، مورد بحث قرار می دهد.

او استدلال می کند که این تجربیات درک کامل تری از واقعیت را نسبت به روش های سنتی تفکر ارائه می دهند. به عنوان مثال، او ادعا می کند که مراقبه امکان تجربه مستقیم الهی را فراهم می کند. هاکسلی با این استدلال نتیجه می‌گیرد که روش‌های سنتی تفکر دینی تجربه مستقیم الهی را برای افراد فراهم نمی‌کند، و اگر فرد نتواند از طریق مدیتیشن یا دعا این کار را انجام دهد، دارو ممکن است راهی جایگزین برای دستیابی به این هدف ارائه دهد.

ما با هم زندگی می کنیم، به یکدیگر عمل می کنیم و به یکدیگر واکنش نشان می دهیم. اما همیشه و در همه شرایط ما تنها هستیم. شهدا دست در دست هم به میدان می روند. آنها به تنهایی مصلوب می شوند. عاشقان که در آغوش گرفته شده اند، ناامیدانه می کوشند تا خلسه های عایق خود را در یک خود متعالی واحد در هم آمیزند. بیهوده طبیعتاً هر روح مجسم محکوم به رنج و لذت در تنهایی است. احساسات، احساسات، بینش ها، خیالات – همه اینها خصوصی هستند و به جز از طریق نمادها و در دست دوم، غیر قابل انتقال هستند. ما می توانیم اطلاعات مربوط به تجربیات را جمع آوری کنیم، اما هرگز خود تجربیات را جمع آوری نمی کنیم. از خانواده تا ملت، هر گروه انسانی جامعه ای از جهان های جزیره ای است.

– آلدوس هاکسلی، درهای ادراک
در قسمت فوق، هاکسلی در مورد تفاوت شهدا و عاشقان بحث می کند. شهدا افرادی هستند که حاضرند برای آرمان خود بمیرند و عاشقان افرادی هستند که حاضرند شادی های خود را با دیگری تقسیم کنند. آنچه هاکسلی می خواهد بگوید این است که شهدا محکوم به رنج هستند و عاشقان محکوم به لذت بردن از تجربیات خود در تنهایی.

در نهایت، شهدا و عاشقان هر دو محکوم به زندگی در تجارب خود در خلوت هستند، هر چقدر هم که تلاش کنند. این به این دلیل است که همه ما تنها هستیم و تجربیات ما خصوصی است. به همین دلیل برای ما مهم است که تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم و از آنها درس بگیریم.

زندگی اکثر افراد در بدترین حالت آنقدر دردناک، در بهترین حالت آنقدر یکنواخت، فقیرانه و محدود است که میل به فرار، اشتیاق برای فراتر رفتن از خود، حتی برای چند لحظه، یکی از اشتهای اصلی روح بوده است.

– آلدوس هاکسلی، درهای ادراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *