جهان معرفی و نقد كتاب

خلاصه کتاب هک داروین: مهندسی ژنتیک و آینده بشریت از جیمی متزل

هک داروین: مهندسی ژنتیک و آینده بشریت کتابی است که دقیقاً همان چیزی است که عنوان می گوید. نویسنده جیمی متزل به دنیای فناوری CRISPR و پیامدهای آن برای آینده بشریت می پردازد. او یک مورد قانع‌کننده را مطرح می‌کند که ما باید هرچه زودتر صحبت‌های خود را درباره نحوه استفاده از این فناوری شروع کنیم.

فصل ۱: ششمین انقراض دسته جمعی
جهان در میان ششمین انقراض دسته جمعی قرار دارد. اگرچه این یکی با بقیه متفاوت است، زیرا توسط انسان ایجاد می شود. ما محیط زیست را آلوده می‌کنیم، اکوسیستم‌ها را تغییر می‌دهیم، و باعث می‌شویم گونه‌ها با سرعتی نگران‌کننده منقرض شوند. برای چشم انداز، تخمین زده می شود که ما سالانه ۳۰۰۰۰ گونه را از دست می دهیم. با این سرعت، ۵۰ درصد از همه گونه ها می تواند تا سال ۲۱۰۰ منقرض شوند. این یک فکر هشیار کننده است، و یادآوری مهمی است که ما باید اکنون برای حفظ جهان طبیعی اقدام کنیم. ما می‌توانیم این کار را از طریق مراقبت مسئولانه از محیط‌زیست خود و اجرای شیوه‌های پایدار، مانند کاهش ردپای کربن، صرفه‌جویی در انرژی، و اجتناب از استفاده از پلاستیک‌های یک‌بار مصرف انجام دهیم. ما همچنین می‌توانیم از سازمان‌هایی حمایت کنیم که برای حفظ اکوسیستم‌ها، حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض و حمایت از شیوه‌های پایدار تلاش می‌کنند. اگر با هم کار کنیم و تغییرات معنی‌داری ایجاد کنیم، می‌توانیم مطمئن شویم که نسل‌های آینده می‌توانند از همان زیبایی و تنوع دنیای طبیعی که ما امروز داریم لذت ببرند.

به همین دلیل است که باید در مورد اینکه چگونه می خواهیم از مهندسی ژنتیک استفاده کنیم، گفتگو کنیم. اگر می‌خواهیم استفاده مسئولانه از آن را تضمین کنیم، باید پیامدهای اخلاقی، قانونی و اقتصادی این فناوری را در نظر بگیریم. ما همچنین باید راه هایی برای کاهش خطرات بالقوه برای تنوع زیستی پیدا کنیم. زمان اقدام اکنون است، قبل از اینکه خیلی دیر شود.

فصل دوم: از ژن تا میکروب
مهندسی ژنتیک چیز جدیدی نیست. برای قرن ها اتفاق افتاده است. با این حال، اخیراً به دلیل پیشرفت در فناوری، این رشته با جهش و مرز پیشرفت کرده است. یکی از این پیشرفت ها فناوری CRISPR است که به ما امکان می دهد ژن ها را با دقت بی سابقه ای ویرایش کنیم. این بدان معنی است که ما اکنون می توانیم DNA یک موجود را با سهولت نسبی تغییر دهیم. این پیامدهای بزرگی برای آینده بشریت دارد، زیرا می تواند به ما اجازه دهد که زیست شناسی خود را “هک” کنیم و به طور بالقوه بیماری های ژنتیکی را درمان کنیم. همچنین می‌تواند به ما اجازه دهد تا ویژگی‌های یک ارگانیسم را تغییر دهیم و در را به روی نوزادان طراح و مجموعه‌ای از نگرانی‌های اخلاقی باز کنیم.

این فناوری پتانسیل ایجاد محصولات و دام های جدید و بهبود یافته و همچنین داروها و درمان های جدید برای بیماری ها را دارد. علاوه بر این، به طور بالقوه می توان از آن برای ایجاد نوزادان طراح استفاده کرد، که به موجب آن والدین می توانند ویژگی هایی را که می خواهند فرزندشان داشته باشد انتخاب کنند. در حالی که ممکن است این پیشنهاد جذاب به نظر برسد، مهم است که پیامدهای اخلاقی این فناوری و خطرات بالقوه آن برای تنوع زیستی در نظر گرفته شود. ما باید مطمئن باشیم که هر گونه مهندسی ژنتیکی مسئولانه و با نهایت احترام به طبیعت انجام می شود. ما می توانیم گیاهانی ایجاد کنیم که در برابر آفات خاص مقاوم هستند، حیواناتی با شادابی بهبود یافته و حتی گونه های کاملاً جدیدی ایجاد کنیم. این دنیایی از امکانات را می‌گشاید که قبلاً هرگز ندیده‌ایم، و این قدرتی است که باید مسئولانه از آن استفاده کرد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که هر موجودی که ایجاد می کنیم برای محیط زیست و انسان ایمن است و تغییراتی که ایجاد می کنیم عواقب ناخواسته ای نداشته باشد. ما همچنین باید پیامدهای اخلاقی ایجاد زندگی را در نظر بگیریم و این که چگونه بر درک ما از آن تأثیر می گذارد.

آیا از مقابله با قرمزی، تحریک و ناراحتی روزاسه خسته شده اید؟ جلوترش رو نگاه نکن! “زندگی با روزاسه” نکات کاربردی و موثری را برای مدیریت علائم این بیماری شایع پوستی ارائه می دهد. از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا روتین های مراقبت از پوست، یاد خواهید گرفت که چگونه روزاسه خود را کنترل کنید و از چهره ای شادتر و سالم تر لذت ببرید. امروز کپی خود را سفارش دهید و با سردرگمی در مورد روزاسه خداحافظی کنید!

فصل ۳: پارک ژوراسیک یا دنیای جدید شجاع؟
اکنون که ما توانایی مهندسی ژنتیک هر چیزی را داریم که می خواهیم، ​​خط را از کجا ترسیم کنیم؟ چه چیزی اخلاقی است و چه چیزی نیست؟ اسمیت استدلال می کند که ما باید از همین حالا قبل از اینکه خیلی دیر شود، به این سؤالات پاسخ دهیم. در غیر این صورت، ما در خطر ایجاد دنیایی هستیم که بسیار متفاوت از دنیایی است که امروز می شناسیم – و لزوماً به شیوه ای خوب نیست. حتی اگر تغییراتی که ایجاد می کنیم با نیت خوب طراحی شده باشند، هرگز نمی توانیم از نتیجه آن مطمئن باشیم. در فصل ۳، به ما گفته می شود که “خدا بازی کردن یک تجارت پرخطر است”. ما باید مراقب عواقب اقدامات خود باشیم و باید مطمئن باشیم که بیش از آنچه که در حال حل آن هستیم مشکلی ایجاد نمی کنیم. ما باید در مورد مهندسی ژنتیک متفکر و مسئولیت پذیر باشیم و باید اطمینان حاصل کنیم که تصمیمات ما منعکس کننده ارزش های اخلاقی ما هستند. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که از محیط زیست و گونه های خود محافظت می کنیم.

فناوری می تواند یک شمشیر دولبه باشد و این قطعاً در اینجا صادق است. ما می‌توانیم گیاهانی بسازیم که در برابر آفات خاص مقاوم هستند، حیواناتی با شادابی بهبود یافته و حتی گونه‌های کاملاً جدیدی ایجاد کنیم. این دنیایی از امکانات را می‌گشاید که قبلاً هرگز ندیده‌ایم، و این قدرتی است که باید مسئولانه از آن استفاده کرد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که هر موجودی که ایجاد می کنیم برای محیط زیست و انسان ایمن است و تغییراتی که ایجاد می کنیم عواقب ناخواسته ای نداشته باشد.

هک داروین: مهندسی ژنتیک و آینده بشریت پیامدهای فناوری CRISPR را بررسی می کند و خواستار گفتگوی اجتماعی در مورد نحوه استفاده از این ابزار قدرتمند است. این کتاب برای هر کسی که به ژنتیک یا آینده سیاره ما علاقه دارد، منبعی برای فکر کردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *